Festiwal Kresów

i

Autor: Festiwal Kresów/fot. Tomasz Mielnik

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2020 odbędzie się! Zapowiedziany także gość specjalny!

2020-07-15 15:28

Zazwyczaj Festiwal Dziedzictwa Kresów trwa kilkanaście dni. Wtedy goście mogą brać udział w spotkaniach, wystawach, przedstawieniach, pokazach kulinarnych i koncertach w nieograniczonej liczbie. W związku z pandemią koronawirusa w tym roku będzie inaczej. Ale najważniejsze, że festiwal odbędzie się!

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2020

Festiwal rozpocznie się 24 lipca o godzinie 19 koncertem inauguracyjnym w cerkwi św. Paraskewy w Radrużu odbędzie się. Będzie nosić tytuł „Pieśni miłości i wiary – sakralne pieśni chrześcijańskie i żydowskie”. Tego samego dnia, ale nieco wcześniej, bo o godzinie 17 na lubaczowskim Rynku zostanie otwarta wystawa „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919- 1939” Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Festiwal Kresów - Damian Kordas poprowadzi warsztaty kulinarne

Sobota 25 lipca będzie wymarzonym dniem dla kochających gotowanie. W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej najmłodsi będą mogli spróbować swych sił na warsztatach kulinarnych „Strudle, bajgle, piszingery”.

Organizatorzy przygotowali także niespodziankę związana z tegoroczną gwiazdą kulinarną, którą będzie Damianl Kordas, zwycięzca Master Chefa. Poprowadzi dwugodzinne warsztaty kulinarne "Kresowe smaki".

Festiwal Kresów - festiwal trzech kultur

26 lipca będzie niedzielą trzech kultur. O godzinie 13.00 w Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię zostanie odprawiona Msza Święta Kresowa z wyjątkową oprawą Chóru i Orkiestry Kameralnej Nicolaus z Kraczkowej. O 17.00 na skwerze obok Poczty Polskiej odbędą się „Spotkania z kulturą żydowską”, gdzie zagra Zespół Sholem z Krakowa. Wieczorem tego dnia Cerkiew pw. św. Mikołaja wypełnią głosy chóru Kairos z Lublina.

Festiwal Kresów

i

Autor: Festiwal Kresów

"Kresy w polskiej świadomości narodowej"

W poniedziałek (27 lipca) środowiska kresowe spotkają się na debacie „Kresy w polskiej świadomości narodowej”.

Przy festiwalu będą się także odbywać wydarzenia z nimi związane. Wśród nich prezentacje multimedialne Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią. Te dbędą się we wtorek w Oleszycach i w środę w Lubaczowie.

W piątek 31 lipca, w Lubaczowie oraz w Horyńcu-Zdroju a także w Przemyślu odbędą się projekcje filmów ze Studia Filmowego Lwów.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa liczba osób uczestniczących w poszczególnych wydarzeniach jest ograniczona. Dlatego na większość z nich będą obowiązywały zapisy lub potwierdzenie przybycia. W tym roku Festiwal będzie można obejrzeć także online na stronie www.festiwalkresow.pl

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu
Posłuchaj, na czym polegają nieinwazyjne badania prenatalne, i kiedy je wykonać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra