Ferie zimowe powinny być dla dzieci odpoczynkiem, dlatego plan zajęć jaki przygotowało Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej dla najmłodszych przemyślan to doskonale skonstruowane warsztaty, które zapewnią relaks, zabawę a przy okazji świetną przygodę.
Gmach główny MNZP
W gmachu głównym na grupy zorganizowane będzie czekać cztery rodzaje warsztatów.
„Nie święci garnki lepią – ja też potrafię” – to zajęcia ceramiczne, podczas których oczywiście będą tworzyć cuda z gliny, ale muzealnicy nie byliby sobą, gdyby nie zechcieli opowiedzieć młodym uczestnikom zajęć o dawnych sposobach wyrobu naczyń i oprowadzić po ekspozycji muzealnej prezentującej wspaniałe zabytki gliniane.
„Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze” – tu niektóre dzieci prawdopodobnie pierwszy raz w życiu (to nie żarty! W dobie supermarketów zdarzają się takie przypadki!) przekonają się, że chleb nie powstaje na półce sklepowej, ale z ziarna.
„Warsztaty modeli kartonowych” – to okazja do poznania charakterystycznej architektury Przemyśla i zbudowanie kartonowej makiety. Wśród propozycji obiektów znajdą się też takie, które zniknęły z mapy Przemyśla, jak choćby Synagoga Tempel.
„Malarstwo akcji. Warsztaty malarskie pełne energii, emocji spontaniczności i kreatywności” to zajęcia, które dowiodą, że nie każdy musi być Leonardem Da Vinci, ale powstałe techniką ekspresyjnego malowania dzieła zachwycą niejednego odbiorcę.
Zajęcia dla grup zorganizowanych będą prowadzone w czasie ferii od 18 do 28 stycznia.
Polecany artykuł:
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
Muzeum Historii Miasta Przemyśla będzie codziennie czekać na dzieci indywidualne.
Od 10:00 do 12:00, od 17 do 28 stycznia będzie można wyprawić się w niezwykłe podróże w czasie podczas zajęć realizowanych przy muzealnych wystawach. Dzieci będą mieć okazję wykonać maski karnawałowe, poznać dawne wnętrze mieszczańskie, wziąć udział w grze o handlu, a przy okazji dowiedzieć się o tradycjach kupieckich dawnego Przemyśla, zainspirować się Marianem Strońskim, przemyskim artystą, którego obrazy zajmują zaszczytne miejsce w ekspozycji przemyskiego muzeum, a także dowiedzieć się jak wyglądała higiena w XIX wieku. W planie także poznanie tajników fotografii, zajęcia plastyczne i tworzenie prezentów z okazji Dnia Babci i Dziadka. No i w końcu wykonanie własnej gemmy, magicznego amuletu, wzorując się na Gemmie Bizantyjskiej, eksponacie nr 1 w zasobach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.