Czy przemyscy kierowcy jeżdżą kulturalnie? Dziś Dzień Grzeczności za Kierownicą

i

Autor: Pixabay

Czy przemyscy kierowcy jeżdżą kulturalnie? Dziś Dzień Grzeczności za Kierownicą

2022-04-05 12:17

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się zaobserwować agresywne zachowania innych kierowców na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje – tak wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego.

5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Z tej okazji zwracamy dziś szczególną uwagę na poziom kultury kierujących.

Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje.

- Takie zachowania to mi.n oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. - mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Przemyśl może wielką metropolią nie jest, nie narzekamy na wielkie kroki, ale i tu znajdzie się kilka strategicznych miejsc, gdzie często dochodzi do nerwowych sytuacji, zwłaszcza gdy trzeba zastosować się do zasady jazdy na suwak.

O kwestię kultury za kółkiem zapytaliśmy Macieja Kamińskiego, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu:

- Myślę, że nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok powinniśmy być dla siebie życzliwi, wykazywać się uprzejmością, a także cierpliwością. Powinniśmy być dla siebie mili i ułatwiać życie innym kierowcom na drodze, bo w ten sposób możemy uniknąć nie tylko wielu nieprzyjemnych sytuacji, ale i kolizji.

W Dniu Grzeczności za Kierownicą przypominamy o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się przez cały rok: 

  • Postaw na empatię - bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,
  • Kieruj przewidywalnie - używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  • Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,
  • Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce,
  • Używaj prawego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej, lewego tylko do wyprzedzania),
  • Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym,
  • Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe,
  • Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów,
  • Pamiętaj o uśmiechu, nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować. 

Pozytywne emocje pozytywne rozładowują drogowe napięcie. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.

- Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem - mówi dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z ITS.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Przemyślu. X edycja

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…