archiwum

i

Autor: Anna Cichy

Co słychać w przemyskim archiwum? W najbliższych dniach wiele atrakcji!

2021-09-30 13:03

W przemyskim Archiwum Państwowym coraz więcej się dzieje! Na najbliższe dni przygotowano wiele atrakcji, konkursów i wystaw, które związane są z naszym miastem. To wspaniała okazja żeby dowiedzieć się rzeczy...o których nie mówi się na co dzień!

Dzień Archiwisty

W ramach przypadającego 30 września Dnia Archiwisty, Archiwum Państwowe w Przemyślu otworzy unikatową wystawę.

“Polski dokument, wydawnictwo i fotografia wojskowa” - pod takim tytułem zaprezentowane bądą zbiory prywatne Doktora Wojciecha Mosia, członka Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Pamiątki legionowe, dokumenty z lat 1918-1921, pamiątki piechoty, dyplomy, świadectwa i fotografie to tylko cząstka eksponatów, które będziemy mogli zobaczyć.

Drugą część wystawy zatytułowaną “W mundurze na ślubnym kobiercu”, tworzyć będą pamiątki zaproszeń na bal, fotografie par młodych i zawiadomienia o ślubie. Co ciekawe będziemy mogli zobaczyć dokumenty związane z naszym miastem i regionem.

Przemyśl podczas II wojny światowej - dla najmłodszych

Konkurs “Przemyśl podczas II wojny światowej” jest skierowany do uczniów klas VI-VIII na terenie miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego.

Odbędzie się w 3 etapach, a na zwycięzców czekają nagrody. Pierwszy etap polega na przygotowaniu fotografii. Może ona pochodzić z rodzinnych zbiorów lub być wykonana samodzielnie na potrzebę konkursu. Zdjęcie musi przedstawiać osoby lub obiekty związane z II wojną światową na terenie Przemyśla lub okolic oraz merytoryczny opis.

Drugi etap polega na rozwiązaniu testu, a trzeci na odpowiedzeniu na pytania jury. Konkurs to bardzo fajny sposób na poszerzenie wiedzy o naszym mieście, samodzielne zapoznanie się z miejscami ważnymi w okresie II wojny światowej oraz, co ważne nauczenie się szacunku do dziedzictwa historycznego. Termin pierwszego etapu to 30 września.

Drachen - Latawce

Pozostając przy tematyce wojennej, warto wspomnieć o emocjonującym opowiadaniu “Drachen” autorstwa Rafała Paśko, które łączy się z konkursem “Przemyśl podczas II wojny światowej” . Wrzesień 1939 roku, początek sześcioletniego piekła. Zastanawiamy się jakie wtedy uczucia towarzyszyły ludziom, którzy wiele nie różnili się od nas. Towarzyszymy trzem bohaterom podczas okrutnej rzeczywistości, z którą muszą się zmierzyć.

Przemyśl  ma barwną historię, przepełniony jest zabytkami, które codziennie nieświadomie mijamy.

Archiwum Państwowe w Przemyślu otwarte jest dla każdego, kto chce zgłębiać wiedzę. Warto zatem z tego skorzystać.

Najwyższy punkt widokowy w Przemyślu
Sonda
Czy 178 dni to za dużo wolnego?