Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

i

Autor: BiOSG

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej istnieje już 32 lata

2023-05-22 14:40

Formacja została powołana 16 maja 1991 roku i od tamtej pory pełni trzy podstawowe funkcje: ochrania granicę, kontroluje ruch graniczny i przeciwdziała nielegalnej migracji. W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz pracuje ponad 300 pracowników cywilnych.

22 maja 2023 roku w Komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbył się uroczysty apel, podczas którego świętowano 32 urodziny formacji.

Była to też okazja do wręczenia wyróżnień i awansów najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom oraz podziękowania instytucjom, z którymi Straż Graniczna na Podkarpaciu współpracuje na co dzień, takim jak Krajowa Administracja Skarbowa czy ukraińska Straż Graniczna.

Garść informacji o podkarpackiej Straży Granicznej

BiOSG ochrania odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą (238,9 km) oraz wewnętrznej granicy UE z Republiką Słowacką (134km). W strukturze oddziału znajduje się 14 placówek SG, w tym 12 rozlokowanych wzdłuż granicy oraz dwie placówki wewnątrz kraju, w Sanoku oraz w Rzeszowie-Jasionce. Na terenie komendy w Przemyślu znajduje się Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców. 

Funkcjonariusze BiOSG realizują kontrolę graniczną w drogowych, kolejowych oraz lotniczych przejściach granicznych.

Najwięcej pojazdów odprawianych jest na przejściu granicznym w Korczowej. To przejście posiadające bezpośrednie połączenie z autostradą A4, dedykowane ruchowi towarowemu. Z kolei najwięcej podróżnych odprawianych jest przez funkcjonariuszy z placówki w Medyce. Dotyczy to ruchu drogowego i pieszego oraz kolejowego. W Krościenku oraz w Budomierzu odprawa graniczna polskich oraz ukraińskich służb granicznych odbywa się w jednym miejscu - w obiektach po polskiej stronie - informuje Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziały Straży Granicznej w Przemyślu.

Podkarpacki odcinek granicy państwowej to najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania fragment polskiej granicy. Gęsto zalesiony i płaski na północy po trudno dostępne odcinki w Bieszczadach (na odcinku 57 km linia granicy przebiega środkiem koryta rzeki San).

Do zabezpieczenia granicy wykorzystywany jest różnego rodzaju sprzęt, w tym załogowe i bezzałogowe statki powietrze, wieże i pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne oraz tzw. system perymetryczny. W zależności od specyfiki, placówki SG mają na wyposażeniu: motocykle, quady, pojazdy patrolowe oraz terenowe, quady na gąsienicach, skutery śnieżne oraz m.in. narty, psy oraz konie służbowe.

Warto zauważyć, że Bieszczadzki Oddział SG jest jedynym w Polsce oddziałem, w którym służą też konie służbowe. Te piękne i mądre zwierzęta towarzyszą funkcjonariuszom na placówkach w Bieszczadach patrolując tereny tzw „zielonej granicy”.

W BiOSG służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz pracuje ponad 300 pracowników cywilnych. Nabór do służby prowadzony jest w sposób ciągły.

Lubelskie. Jechała pod prąd na S19. Nagranie z kamer przeraża, o włos od śmierci

Quiz, czy poradzisz sobie w życiu bez prądu?

Pytanie 1 z 9
Bez czego nie wyobrażasz sobie życia?