Alek

i

Autor: Anna Cichy

Aleksander Zarębiński z Przemyśla „Młodym Promotorem Polski”

2023-06-14 15:28

17 – letni licealista z Przemyśla dokonał odkrycia, które może być przełomem w dziedzinie mikro-neurobiologii! Znalazł się w zaszczytnym gronie dziewięciorga finalistów konkursu "Młody Promotor Polski", pod patronatem małżonki prezydenta Polski, Agaty Kornhauser-Dudy.

Ideą inicjatywy "Młody Promotor Polski” jest uhonorowanie i wyróżnienie młodych Polaków, którzy swoją postawą, działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym i sportowym przyczyniają się do budowania silnej marki Polski oraz promowania naszego kraju za granicą. Programowi patronuje Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

W tegorocznej edycji kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii Prezydenta łącznie 65 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach. Po raz pierwszy wyróżnienia, które wcześniej wręczane były podczas gali konkursu „Teraz Polska”, przyznano w ramach odrębnej inicjatywy. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 5 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Trudno o lepszych ambasadorów naszego kraju, niż ci młodzi, utalentowani, zdolni, ambitni, pełni zapału, determinacji, ale też twórczej inwencji ludzie z odwagą i bez kompleksów patrzący w przyszłość -  powiedziała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda do wyróżnionych w konkursie „Młody Promotora Polski”.

Przemyślanin z prestiżowym wyróżnieniem

Aleksander Zarębiński został nominowany w kategorii nauka. Obecnie uczy się w jednej z najlepszych brytyjskich szkół Dulwich College w Londynie. Wcześniej był uczniem I LO w Przemyślu. W listopadzie 2022 roku, realizując program naukowy Regenerative Neurobiology and Gene Therapy w Cambridge Centre for International Research („The use AAV viral vectors in the treatment of monogenic eye disorders”), dokonał odkrycia, które może być przełomem w dziedzinie mikro-neurobiologii.

Aleksander od dawna interesuje się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i nieustannie zgłębia swą wiedzę w tym zakresie. Brał udział w wielu międzynarodowych programach badawczych prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej. Realizował projekty naukowe w Nowojorskiej Akademii Nauk, Uniwersytecie LMU w Monachium i Międzynarodowym Centrum Badań w Cambridge. Otrzymał stypendia: STEM SCHOLARSHIP oraz Spotlight Scholars, które przyznawane są studentom realizującym projekty badawcze uznane przez wykładowców Cambridge za wyjątkowo imponujące.

W przyszłości chce zostać neurochirurgiem i pracować w międzynarodowych zespołach badawczych.

Pragnę wyrazić wdzięczność za to szczególne wyróżnienie i deklaruję, że poprzez pracę i własny rozwój będę promował Polskę, jako kraj ludzi tworzących nowatorskie rozwiązania problemów naukowych w prestiżowych ośrodkach badawczych świata – tak A. Zarębiński skomentował otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia.

Pierwszy trener Igi Świątek wskazuje element, który ją wyróżniał. "Ewenement"

Znasz matematykę lepiej niż 13-latek? Ten quiz pokaże, ile pamiętasz ze szkoły

Pytanie 1 z 6
W sadzie rosną drzewa owocowe: grusze i jabłonie. Liczba grusz jest o 40% większa od liczby jabłoni. Jabłoni jest o 50 mniej niż grusz. Ile jabłoni rośnie w sadzie?