Zorza polarna znowu pojawi się nad Polską! Kiedy i jak obserwować to niezwykłe zjawisko?

2024-07-30 8:39

Zwiększona aktywność słońca zapewniła w tym roku niejeden nocny spektakl także nad Polską. Mowa o pojawiającej się nocą zorzy polarnej. Zgodnie z prognozami są spore szanse na to, że jeszcze na najbliższych tygodniach to niesamowite zjawisko zawita na polskim niebie. Kiedy są na to największe szanse?

Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Paweł Binkowski, Astrofotografia A & P/ Archiwum prywatne

Zorza polarna w lipcu

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba powinni dziś w nocy patrzeć w gwiazdy. Jak informują specjaliści jeszcze w lipcu mamy szansę na zobaczenie zorzy polarnej nad Polską. Zapewnić ją może burza magnetyczna, która dotrzeć ma do Ziemi w nocy z 30 na 31 lipca! 

"🚨🚨 ALERT ZORZOWY DLA CAŁEJ POLSKI 🚨🚨Najprawdopodobniej w nocy 30/31 lipca (wtorek/środa) czekają nas bardzo dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Prognozy NOAA wskazują na możliwość wystąpienia burzy magnetycznej G3 - będą to najlepsze warunki od czasu pamiętnej zorzy z 10 maja 2024! 😍"

Aktywność słoneczna w 2024 roku

Tegoroczna wzmożona aktywność Słońca, wynikająca najprawdopodobniej z trwającego właśnie maksimum, przyniosła w ostatnich miesiącach kilka okazji do podziwiania zorzy polarnej nad terenem Polski. Przypomnijmy, że nasza gwiazda funkcjonuje w 11-letnim cyklu aktywności, którego szczyt przypada z dużą prawdopodobnością właśnie na 2024 rok.

Wzmożona aktywność słoneczna wiąże się przede wszystkim z koronalnymi wyrzutami masy (CME). To właśnie one, docierając do Ziemi i jej pola magnetycznego, odpowiadają za zjawisko zorzy polarnej. W tym roku nad Polską dało się je zaobserwować m.in. w maju. A jeśli prognozy na kolejne miesiące sprawdzą się, nie będzie to koniec nocnych spektakli.

Zorze polarne 2024

Jak się okazuje - o ile prognozy astronomiczne sprawdzą się, szanse na zobaczenie zorzy polarnej nad Polsce są całkiem spore! A to za sprawą m.in. regionu słonecznego AR3664. To właśnie on w maju tego roku wywołał silne burze słoneczne. Jest zatem szansa, że i w końcówce lata - sierpniu i wrześniu - da on popis. Warto zatem śledzić prognozy pogody kosmicznej, np. w aplikacjach na telefon, jak Aurora Forecast, by nie przegapić tego niezwykłego nocnego spektaklu. 

Zorza polarna na Podkarpaciu. Te zdjęcia naprawdę robią wrażenie!

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?
Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Czym jest zorza polarna?
Listen on Spreaker.