Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Paweł Binkowski, Astrofotografia A & P

Ciekawostki astronomiczne

Zorza polarna znowu pojawi się nad Polską! Kiedy i jak obserwować to niezwykłe zjawisko?

2024-07-30 8:39

Zwiększona aktywność słońca zapewniła w tym roku niejeden nocny spektakl także nad Polską. Mowa o pojawiającej się nocą zorzy polarnej. Zgodnie z prognozami są spore szanse na to, że jeszcze na najbliższych tygodniach to niesamowite zjawisko zawita na polskim niebie. Kiedy są na to największe szanse?

Zorza polarna w lipcu

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba powinni dziś w nocy patrzeć w gwiazdy. Jak informują specjaliści jeszcze w lipcu mamy szansę na zobaczenie zorzy polarnej nad Polską. Zapewnić ją może burza magnetyczna, która dotrzeć ma do Ziemi w nocy z 30 na 31 lipca! 

"🚨🚨 ALERT ZORZOWY DLA CAŁEJ POLSKI 🚨🚨Najprawdopodobniej w nocy 30/31 lipca (wtorek/środa) czekają nas bardzo dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Prognozy NOAA wskazują na możliwość wystąpienia burzy magnetycznej G3 - będą to najlepsze warunki od czasu pamiętnej zorzy z 10 maja 2024! 😍"

Aktywność słoneczna w 2024 roku

Tegoroczna wzmożona aktywność Słońca, wynikająca najprawdopodobniej z trwającego właśnie maksimum, przyniosła w ostatnich miesiącach kilka okazji do podziwiania zorzy polarnej nad terenem Polski. Przypomnijmy, że nasza gwiazda funkcjonuje w 11-letnim cyklu aktywności, którego szczyt przypada z dużą prawdopodobnością właśnie na 2024 rok.

Wzmożona aktywność słoneczna wiąże się przede wszystkim z koronalnymi wyrzutami masy (CME). To właśnie one, docierając do Ziemi i jej pola magnetycznego, odpowiadają za zjawisko zorzy polarnej. W tym roku nad Polską dało się je zaobserwować m.in. w maju. A jeśli prognozy na kolejne miesiące sprawdzą się, nie będzie to koniec nocnych spektakli.

Zorze polarne 2024

Jak się okazuje - o ile prognozy astronomiczne sprawdzą się, szanse na zobaczenie zorzy polarnej nad Polsce są całkiem spore! A to za sprawą m.in. regionu słonecznego AR3664. To właśnie on w maju tego roku wywołał silne burze słoneczne. Jest zatem szansa, że i w końcówce lata - sierpniu i wrześniu - da on popis. Warto zatem śledzić prognozy pogody kosmicznej, np. w aplikacjach na telefon, jak Aurora Forecast, by nie przegapić tego niezwykłego nocnego spektaklu. 

Zorza polarna na Podkarpaciu. Te zdjęcia naprawdę robią wrażenie!

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Czym jest zorza polarna?
Listen on Spreaker.