Tak wyglądała zorza polarna na niebie między Bydgoszczą a Toruniem. Miłośnicy astronomii zrobili niesamowite zdjęcia!

i

Autor: Adam Zybura, Astrofotografia A & P

Ciekawostki astronomiczne

Zorza polarna powróci do nas jeszcze w czerwcu? Jest na to szansa! Wiemy kiedy

2024-05-28 16:35

Miłośnicy spoglądania w gwiazdy być może będą mieli na co patrzeć i to już na początku czerwca. Słońce, które na w pierwszych dniach maja zafundowało nam prawdziwy spektakl zorzy polarnej, po raz kolejny obraca się w naszą stronę wyjątkowo aktywnym obszarem.

Zorza polarna nad Polską w czerwcu 2024

Przypomnijmy, że 9 maja na Słońcu miejsce miała seria silnych rozbłysków z koronalnymi wyrzutami masy. To właśnie one były źródłem silnej zorzy polarnej, która pojawiła się nawet nad Polską. Teraz rejon, który odpowiadał za nie po raz kolejny zwraca się w stronę Ziemi. Mowa o obszarze słonecznym AR3664. Nie był on widoczny z ziemskiej perspektywy przez ostatnie 27 dni, jednak sonda Solar Orbiter zaobserwowała wygenerowany przez niego najsilniejszy jak do tej pory rozbłysk klasy X12! Oznacza to że obszar nie stracił swojej aktywności. A w momencie, gdy ponownie skieruje się u Ziemi, istnieje spora szansa na to, że sytuacja z początku maja znowu się powtórzy.

Kiedy zatem najlepiej spojrzeć w niebo?

O zapowiedź możliwych wybuchów na Słońcu pokusił się Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Jak się okazuje AR3664 w poniedziałek wyemitował rozbłysk klasy X2.9.

"AR3664 powraca! I od razu wali X2.9! Teraz jeszcze w bok, niegroźnie. Ale za tydzień? Nie mogę się doczekać!" - napisał na swoim Facebooku popularyzator astronomii.

Oznacza to, że jeszcze na początku czerwca jest szansa na to, by przy dobrych warunkach zobaczyć zorzę polarną nad Polską.

Zorza polarna na Podkarpaciu. Te zdjęcia naprawdę robią wrażenie!

Zobacz galerię!

Czym jest zorza polarna?
Źródło: Zorza polarna powróci do nas jeszcze w czerwcu? Jest na to szansa! Wiemy kiedy