Znasz te słowa? Jesteś stary. Tak mówiono w PRL

i

Autor: pexels

Rozrywka

Znasz te słowa? Jesteś stary. Tak mówiono w PRL

2023-03-27 13:15

Badylarz, kaowiec, prodiż, absztyfikant… Kiedyś słowa te używane były w języku potocznym. Dziś wydawać się mogą śmieszne i zupełnie niezrozumiałe. Co oznaczały? Mamy dla was najlepsze przykłady!

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że każda epoka wyróżnia się charakterystycznym dla niej słownictwem. Skróty, żarty kontekstowe, powiedzonka wpisują się w klimat „tamtych” czasów, a z upływem lat tracą swoją popularność i dla kolejnych pokoleń stają się niezrozumiałe, by w końcu zginać w językowych odmętach. W tym momencie dzieje się tak ze słownictwem rodem z PRL-u.

Niestety, nie mamy dla was dobrej wiadomości, jeśli kojarzycie te zwroty i słowa. Być może oznaczać to, że waszą metryczkę uzupełniają daty rozpoczynające się co najmniej od 198… Jeśli tak, to nie tylko powinniście się zapisać na badania kontrolne ;), ale i poczuć się jak ryba w wodzie, przeglądając naszą galerię.

Zebraliśmy w niej najbardziej charakterystyczne zwroty ze słusznie minionej epoki. Jak się okazało, dla nas ich znaczenie nie skrywało tajemnicy… Sprawdźcie, jak będzie w waszym przypadku.

Zobaczcie galerię z słownictwem prosto z PRL-u!

Tak mieszka seksbomba PRL. Halina Kowalska: Wszyscy chcieli mnie rozbierać
Źródło: Znasz te słowa? Jesteś stary. Tak mówiono w PRL