Urlop w pracy 2022. Ile przysługuje dni?
Ile dni urlopowych przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę? Zgodnie z Kodeksem Pracy mówimy o 20 lub 26 dniach. Liczba dni urlopowych zależy od stażu pracy.
Pracownikowi ze stażem pracy poniżej 10 lat przysługuje rocznie 20 dni urlopu. Natomiast tym pracującym dłużej 26 dni urlopu. Wpływ ma także np. orzeczenie o niepełnosprawności. Osobom, które je posiadają (mowa o stopniu umiarkowanym lub znacznym) przysługuje dodatkowy urlop wypoczynku w wymiarze 10 dni roboczych.
Urlop naliczany proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Na pełnym etacie nalicza się 20 (lub 26) dni w roku, ale na 1/3 etatu to tylko 10 (lub 13).
Zaległy urlop. Czym jest?
Pracownik może też "pochwalić się" zaległym urlopem. Czym on jest? Zaległy urlop to niewykorzystane dni z poprzedniego roku kalendarzowego. Jeśli nie rozpiszemy wszystkich dni wolnych do 31 grudnia (z puli 20 czy 26 dni) to pozostałe przechodzą na kolejny rok. Wtedy mowa o zaległym urlopie. Jest jednak haczyk. Nie można tych dni gromadzić w nieskończoność. Zaległy urlop musi być bowiem wykorzystany. Do kiedy?
Zaległy urlop 2022. Do kiedy można wykorzystać?
Zaległy urlop trzeba wykorzystać do konkretnego dnia. Mówi o tym Kodeks Pracy. To obowiązek zarówno pracownika, ale także pracodawcy. Może on bowiem zlecić nam wykorzystanie zaległego urlopu, jeśli sami się na to nie zdecydujemy. Istotne jest to, że firma może zostać ukarana dotkliwą karą od Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku jeśli dodatkowe dni nie zostaną "wybrane" przez pracowników.
Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop w 2022 roku? Tutaj przepisy nie zmieniły się od lat. Zaległy urlop 2022 musi zostać wykorzystany do 30 września.
Polecany artykuł: