Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

i

Autor: Pixabay

Ciekawostki

Wylęgarnie kleszy w domu. Czy pajęczaki mogą przeżyć w pomieszczeniu?

2024-04-15 12:43

Nie jest tajemnicą, że kleszcze najczęściej spotkać można w miejscach takich jak las, łąka, czy przydomowy ogródek. Służy im środowisko zacienione i wilgotne. Ale czy jest to możliwe, by zalęgły się też w domu? Okazuje się, że tak!

Spis treści

  1. Skąd się biorą kleszcze w domach?
  2. Gdzie szukać w domu gniazda kleszczy?
  3. Jak pozbyć się kleszczy ich z domu?
  4. Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

Skąd się biorą kleszcze w domach?

Wydawać by się mogło, że mieszkania i domy są enklawą wolną od kleszczy. Są to niestety tylko pozory. Tak, kleszcze mogą znajdować się także w takich miejscach. Skąd się w nich biorą? Dobrą wiadomością jest to, że raczej same stronią od ludzkich siedlisk. Złą to, że najczęściej zostają wniesione do mieszkań przez właścicieli albo ich pupili. Pajęczaki mogą skryć się w sierści, włosach czy na ubraniach. Stąd trafiają do wnętrza pomieszczeń i mogą się w nich zagnieździć!

Jak to możliwe? Wystarczy, że pod jednym dachem znajdą się samiec i samica kleszcza. W takiej sytuacji prawdopodobnym jest, że złożą jaja i stworzą gniazdo. Bardzo złą wiadomością jest, że ich inwazja bynajmniej nie jest parodniowa... Może trwać całymi tygodniami. W tym czasie będziemy natykać się na pajęczaki ukryte w mieszkaniu. Co gorsza, czas jej trwania może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Warunkiem jest dostęp do... pożywienia.

Gdzie szukać w domu gniazda kleszczy?

Z racji tego, że kleszcze nie latają, nie skaczą i nie są najlepszymi wspinaczami, zakładać można, że ich gniazda znaleźć będzie można ulokowane w niższych partiach mieszkania. Szczególnie upodobać sobie mogą lokalizacje spokojne, zacienione i wilgotne. W poszukiwaniu gniazda można zajrzeć pod listwy przypodłogowe i na końcówki zasłon. Jak wygląda gniazdo? Złożone jaja przypominają skrzek. Mogą być czarne, brązowe bądź przezroczyste.

Jak pozbyć się kleszczy ich z domu?

Jeśli znajdziemy gniazdo, najlepiej delikatnie je zebrać i zniszczyć, uważając na to, by nie rozprzestrzenić przy tym jajeczek na większej powierzchni. Warto zainwestować w kupno preparatu odstraszającego pajęczaki. Dobrze działają także naturalne środki z olejkiem herbacianym albo lawendowym.

Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

Zobacz też naszą galerię poniżej!

Źródło: Wylęgarnie kleszczy w domu. Czy pajęczaki mogą przeżyć w pomieszczeniu?