Bagnik nadwodny

i

Autor: Andreas Eichler, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ciekawostki

Wyjeżdżacie nad wodę? Uważajcie na największego pająka w Polsce!

2024-06-17 10:50

Żyje w okolicach jezior, na terenach podmokłych i bagnach. Jest jednym z większych przedstawicieli swojego gatunku w Polsce. Do tego jest jadowity, a jego ukąszenie wywołuje objawy podobne do... kaca. Ten "przyjemniaczek", to bagnik nadwodny. Trzymajcie się od niego z daleka!

Wśród ponad 800 gatunków pająków, które występują w Polsce, istniej kilka, które są w stanie skutecznie ukąsić człowieka. Na ich liście znajduje się bagnik nadwodny. Jego ugryzienie wywołuje wyjątkowo nieprzyjemną reakcję.

Bagnik nadwodny zamieszkuje tereny podmokłe, bagna łąki, brzegi jezior i rzek. doskonale potrafi poruszać się po powierzchni wody i nurkować. Należy do rodziny darownikowatych i jest jednym z większych okazów, na jakiem można natknąć się w Polsce. Osiąga rozmiar do 8 cm! Gatunek ten owadami, małymi rybami, kijankami. W jego diecie mogą znaleźć się nawet niewielkie żaby. Nie buduje sieci, a zaczaja się na swoje ofiary i poluje na nie. To, co czyni bagnika niebezpiecznym dla człowieka, to jego charakter i jad. Pajęczaki te w sytuacji zagrożenia mogą atakować, a co za tym idzie i kąsać.

Ugryzienie bagnika należy do wyjątkowo nieprzyjemnych. Daje ono oznaki podobne do kaca. Towarzyszą mu bóle głowy, biegunka i wymioty.

Właśnie dlatego koniecznie należy uważać na nie...

Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Zobacz więcej w naszej galerii!

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu