Wojewoda o punktach recepcyjnych: Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc

i

Autor: PAP/DAREK DELMANOWICZ

Wojewoda o punktach recepcyjnych: Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc

2022-02-24 16:28

Na terenie woj. podkarpackiego uruchomione zostały cztery punkty recepcyjne oraz dodatkowy punkt recepcyjny doraźny na dworcu PKP w Przemyślu dla obsługi ruchu kolejowego. Obywatele ukraińscy będą mogli tam otrzymać pomoc – zapewniła w czwartek na konferencji prasowej w Korczowej wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Na terenie woj. podkarpackiego powstały cztery punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy wobec zagrożenia wojennego – mówiła Leniart. Wyjaśniła, że cztery punkty recepcyjne są ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie przejść granicznych, czyli:

  • Medyka
  • Korczowa
  • Budomierz
  • Krościenko

- Będą to punkty, w których spodziewamy się obywateli ukraińskich, którzy wobec wojny zdecydują się opuścić terytorium swojego kraju i będą mogli liczyć na pomoc, która będzie im tutaj udzielana – zapewniła wojewoda.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie: Polskie wojsko podnosi gotowość bojową!

Jaką pomoc otrzymają uchodźcy w punktach recepcyjnych?

Wymieniła, że pomoc obejmie zarówno kwestie związane z pomocą prawną, np. zalegalizowania pobytu w Polsce, jak również udzielenie pierwszej pomocy medycznej, gdyby była potrzebna oraz zabezpieczenie pod względem spożywczym, sanitarnym humanitarnym.

- Jesteśmy przygotowani w zakresie funkcjonowania wszystkich punktów recepcyjnych i to działanie jest realizowane dzięki wysiłkowi podjętemu przez służby, które wspierały wojewodę w tym zakresie – zapewniła.

Wskazała, że chodzi o Straż Graniczną, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, władze samorządowe lokalne, powiatowe oraz samorząd województwa oraz policję, która zabezpiecza punkty recepcyjne i ruch na terenie dróg prowadzących od przejść granicznych, który może być wzmożony. Zaznaczyła, że miejsca w tych punktach nie są do trwałego pobytu, ale do pierwszego zabezpieczenia.

- Zgodnie z naszym planem działania osoby te, po tym wstępnym zabezpieczeniu albo kierują się do miejsc pobytowych w Polsce, które mają ustalone, ewentualnie korzystają z miejsc pobytowych wskazanych przez wojewodów. I tu także organizujemy im transport oraz dowóz do tych miejsc. A więc rolą punktów recepcyjnych jest zachowanie pełnej przepustowości.

Zapewniła, że są kolejne miejsca, gdzie można będzie utworzyć nowe punkty recepcyjne, gdyby była taka potrzeba i okazało się, że potrzeby w tym zakresie są większe

Polsko - Ukraińskie przejście graniczne w Medyce 24 lutego
Sonda
Obawiasz się tego, że Rosja zaatakuje również Polskę?