Prezydent Wojciech Bakun podpisuje porozumienie ws. budowy elektrociepłowni

i

Autor: Urząd Miejski w Przemyślu/ Agata Czereba

Wkrótce powinna ruszyć budowa elektrociepłowni gazowej w Przemyślu

2020-03-25 14:09

Inwestycja ma wzmocnić cały system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w II kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ok. 17 miesięcy.

Porozumienie w sprawie budowy podpisali jeszcze w maju ubiegłego roku prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przedstawiciele Zarządu PGNiG TERMIKA Jarosław Głowacki i Dawid Jaworski oraz przedstawiciele Zarządu MPEC w Przemyślu - Kazimierz Stec i Maciej Patoczka.

Na razie źródłem energii w Przemyślu jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając węgiel. Po otwarciu nowej - gazowej - elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie i przede wszystkim będzie to sprzyjać środowisku.

"Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy. Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie" - czytamy na stronie internetowej PGNiG TERMIKA.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Metrolog sp. z o.o., jej koszt to 29,4 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez UE, a kwota dofinansowania to ponad 5,5 mln zł.

Spółka Metrolog posiada niemal 30-letnie doświadczenie w świadczeniu usług dla sektora ciepłowniczego. Dla firmy będzie to kolejna kompleksowa realizacja układu kogeneracyjnego opartego na technologii silników gazowych.