trasa 1

i

Autor: UM Przemyśl/G.Karnas

Wkrótce otwarcie przemyskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. Znamy ceny biletów!

2023-03-20 15:28

To projekt o wartości 13 milionów zł, który został realizowany przez Miasto Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Trasa prowadzi fantastycznymi piwnicami od budynku Urzędu Miejskiego do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla

„Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny” – to hasło przewodnie trasy podziemnej, która już 30 marca będzie dostępna dla zwiedzających po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich i budowlanych. Projekt pochłonął 13 milionów złotych, zagospodarowane i zrekonstruowane zostały pomieszczenia, korytarze i piwnice, w których pojawiło się mnóstwo urządzeń multimedialnych z aplikacjami, filmami, mnóstwo nowych mebli, oświetlenia, scenografii nawiązującej do złotego wieku Przemyśla.

Wybudowano także podziemny łącznik pomiędzy Podziemną Trasą Turystyczną (wyjście „B” w płycie Rynku) a budynkiem Rynek 9.

Wszystko zostało zaprojektowane i wykonane z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu. Na 10 stanowiskach ustawiono łącznie 16 tyflografik oraz eksponatów dotykowych. Integralną częścią ścieżki dotykowej jest audioprzewodnik z audiodeskrypcją, która oprócz treści o charakterze merytorycznym zawiera opisy przestrzeni i obiektów znajdujących się na trasie, a także komunikaty nawigacyjne. Ponadto  przygotowano nagrania wideo w polskim języku migowym.

trasa 2

i

Autor: UM Przemyśl/G.Karnas

„Do dyspozycji mamy ponad 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten  nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku” - czytamy na stronie internetowej przemysl.pl.

Trasa jest wprost naszpikowana multimediami, które w atrakcyjny sposób będą opowiadać historie dawnego Przemyśla przeplatając ją z jego dziejami współczesnymi. Nie braknie ciekawostek, wykładów, wirtualnych wycieczek po tajemniczych zakamarkach miasta. Będzie można dowiedzieć się o tym co jadali średniowieczni Przemyślanie, jak bronili miasta przed najeźdźcami, jakie mieli zwyczaje, czym handlowali, jak wyglądał ich dzień i jakie wykonywali zawody. Wybierzemy się na przystań wodną, do dawnej apteki, do Zamku Kazimierzowskiego, gdzie poznamy jego właścicieli, zarządców i lokatorów.

„W będącej niejako przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa. To finalny punkt podróży: „proszę usiąść wygodnie, zapraszamy do dawnego Przemyśla”. Będzie tu m.in. prezentowany film przelotu nad miastem, unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć niejako na żywo wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D aktywnej” – informuje przemysl.pl.

30 marca wielkie otwarcie Trasy Podziemnej

W dniu otwarcia trasy na zwiedzających oprócz całego dobrodziejstwa, które trasa oferuje będzie czekać kilka dodatkowych atrakcji takich jak prezentacje smaków kulinarnych, pokazy rzemiosła, pokazy grup rekonstrukcyjnych. To wszystko będzie czekać na zwiedzających od 15:00 do 20:00.

Początek trasy w piwnicach budynku Rynek 1, ostatnie wejście na trasę z przewodnikiem planowane jest o godzinie 18:30.

W sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej o godzinie 16:00 rozpocznie się prezentacja twórczości Jacka Komudy, a o 17:00 emisja filmu „Diabeł Łańcucki”. Wstęp do muzeum będzie wolny.

Cennik biletów do Podziemnej Trasy Turystycznej:

  • Bilet normalny  - 22,00 zł
  • Bilet ulgowy - 11,00 zł
  • Dzieci w wieku od 3 do 7 lat - 1,00 zł
  • Uczestnicy programu Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3 Plus i rodziny zastępczej (mieszkańcy Przemyśla, 50% zniżki za okazaniem legitymacji programu) - bilet normalny - 11,00 zł, ulgowy - 5,50 zł.
  • Uczestnicy programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych  3 Plus (mieszkańcy Gminy Żurawica, 30% zniżki, za okazaniem legitymacji programu) - bilet normalny - 15,40 zł, ulgowy - 7,70 zł.
  • Przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek, opiekunowie grup zorganizowanych - BILETY BEZPŁATNE.

Jaka będzie dla Ciebie wiosna 2023? Rozwiąż quiz i sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Jaką pogodę lubisz najbardziej?