Wilki zaatakowały psa na terenie Jarosławia. Miasto ostrzegło mieszkańców

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Wilki zaatakowały psa na terenie Jarosławia. Miasto ostrzegło mieszkańców

2024-06-20 14:50

Władze Jarosławia na Podkarpaciu ostrzegają mieszkańców, że w granicach miasta pojawiły się wilki. Sygnał o obecności drapieżników otrzymali w środę 19 czerwca. - Zaatakowały/zagryzły psa. Sprawą zajmują się m.in. nasze służby – czytamy w oficjalnym komunikacie. Jest apel do mieszkańców!

Wilki zaatakowały psa na terenie Jarosławia

19 czerwca br. otrzymaliśmy sygnały o pojawieniu się wilków w granicach Jarosławia, tj. w okolicach ul. Piaskowej, na Łazach Kostkowskich. Zaatakowały/zagryzły psa. Sprawą zajmują się m.in. nasze służby – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Jarosławia.

W ostrzeżeniu dla mieszkańców zamieszczono również apel. Władze proszą o zachowanie szczególnej ostrożności, zabezpieczenie zwierząt domowych i gospodarskich zwłaszcza wieczorem i nocą.

W komunikacie Urzędu Miasta Jarosławia, czytamy także, gdzie zgłaszać pojawienie się wilków w rejonie zabudowań. O każdym przypadku należy poinformować urząd pod numerem: 16 624 87 21 lub Straż Miejską pod numerem: 16 624 87 50, 16 624 87 51 lub alarmowy 986.

ZOBACZ: Bieszczadzkie szlaki, które pokonasz z dziecięcym wózkiem

Co robić, gdy spotkasz wilki?

Spotkanie z wilkiem może okazać się stresujące, jednak warto zachować spokój. Lasy Państwowe przygotowały specjalną instrukcję, co powinniśmy robić w takich przypadkach.

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu
Źródło: Wilki zaatakowały psa na terenie Jarosławia. Miasto ostrzega mieszkańców