parkometr

i

Autor: M.W. Wiesz, czym jest przycisk "bułka" na parkometrze? Naciskasz i nie płacisz za postój

Porady

Wiesz, czym jest przycisk "bułka" na parkometrze? Naciskasz i nie płacisz za postój

2023-09-25 15:07

Darmowy bilet parkingowy to marzenie każdego kierowcy. Okazuje się, że jest na to pewien sposób. Wystarczy naprawdę niewiele. Naciśnięcie jednego przycisku na parkometrze może sprawić, że parkowanie stanie się przyjemnością. Trzeba jednak pamiętać o istotnych wadach tego rozwiązania.

Spis treści

  1. Sposób na darmowe parkowanie. Wiesz, czym jest przycisk "bułka"?
  2. Darmowe parkowanie w Polsce

Sposób na darmowe parkowanie. Wiesz, czym jest przycisk "bułka"?

Słyszeliście kiedyś o przycisku „bułka” na parkometrze? Jeżeli go wciśniemy, maszyna drukuje nam darmowy bilet umożliwiający parkowanie. Brzmi jak rozwiązanie idealne, prawda? Mogłoby takie być, gdyby było dostępne dla Polaków. Na razie dotyczy ono tylko kierowców w Niemczech. Tamtejsze władze wpadły na pomysł, który może rozwiązać dwa problemy. Darmowy postój jest krótki, co sprawi, że poprawi się rotacja samochodów w centrum miast. Rozwiązanie ma także pomóc w poprawie sytuacji w handlu detalicznym. Bezpłatne parkowanie przyczyni się do tego, że kierowcy będą z większą chęcią odwiedzać małe sklepy i robić w nich zakupy.

Jak się okazuje, idealne rozwiązanie z bezpłatnym parkowaniem nie do końca jest pozbawione wad. Możliwość darmowego zostawienia samochodu w płatnej strefie jest ograniczona czasowo. Darmowy bilet jest ważny maksymalnie przez 20 minut. Jak go otrzymać? Można go dostać nie tylko naciskając przycisk „bułka”, ale także za pomocą zdalnego rozwiązania. Opcja ta ma pojawić się w specjalnych aplikacjach. Od czego zależy możliwość bezpłatnego parkowania? Zgodę na nią muszą jeszcze wyrazić samorządy lokalne. Władze konkretnych regionów będą wydawać decyzję, czy takie zastosowanie ma sens i będzie przydatne. Mają w tym pomóc dane pochodzące z komunikacji miejskiej, a także statystyki dostępności miejsc parkingowych czy możliwości podróżowania rowerem.

Darmowe parkowanie w Polsce

W Polsce trudno wypatrywać takiej nowości, ale z ograniczonym czasowo bezpłatnym parkowaniem mieliśmy już do czynienia. W mniejszych miastach w strefie płatnego parkowania mogliśmy otrzymać 30-minutowy bilet, umożliwiający zatrzymanie samochodu bez żadnej opłaty. Po pandemii, po wznowieniu działania parkometrów, większość samorządów zrezygnowała z takiego rozwiązania. Cały czas z taką taktyką możemy spotkać się jednak przy sklepach, centrach handlowych czy restauracjach. Ich właściciele decydują się na czasowe darmowe parkowanie, co ma sprawić, że miejsca parkingowe nie będą stale zajęte i blokowane na długo. Stosując tę metodę, pojawia się rotacja umożliwiająca sprawne zaparkowanie samochodu.

ZOBACZ: KOLEJNE MIEJSCA PARKINGOWE ZABRANE. PLAC FARNY STAŁ SIĘ PARKLETEM

Plac Farny w Rzeszowie zamknięty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE