Wielkanoc. Święconka

i

Autor: Pixabay

Wiadomo co z Wielkanocą!

2020-03-27 9:34

Koronawirus paraliżuje. Parę dni temu rząd wprowadził ograniczenia w liczbie uczestniczących w nabożeństwach kościelnych do pięciu osób. Trudno sobie wyobrazić więc, jak będzie wyglądać jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Metropolita przemyski abp Adam Szal wydał zarządzenie w tej sprawie: "W Wielką Sobotę nie organizujemy tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów"

Wielkanoc to święto ruchome, w tym roku wypada w niedzielę 12 kwietnia. Lecz uroczystości związane z tym świętem rozpoczynają się wcześniej, bo już od tzw. Wielkiego Czwartku (9 kwietnia), kiedy odprawiana jest Msza Krzyżma. Jak będzie wyglądać Wielkanoc w dobie zagrożenia epidemicznego?

Wielki Czwartek. Msza Krzyżma

To wydarzenie, które gromadzi niemal całe duchowieństwo diecezji. Księża odnawiają podczas tej mszy swoje przyrzeczenia kapłańskie, a biskup konsekruje oleje krzyżma i chorych. Zagrożenie koronawirusem sprawiło zmiany: w Przemyślu nabożeństwo z poświęceniem świętych olejów będzie odprawione przez metropolitę przemyskiego abp Adama Szala w bazylice archikatedralnej. Ale bez obecności innych kapłanów i wiernych.

Wielki Piątek. Msza Wieczerzy Pańskiej

Zarządzenie abp Szala podaje: "Zgodnie z postanowieniem Stolicy Apostolskiej, kapłani mają możliwość celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie w kościele parafialnym lub w innym odpowiednim miejscu, ale bez udziału wiernych. Pomija się w tej liturgii procesję z Najświętszym Sakramentem do Ciemnicy, a Najświętszy Sakrament powinien być przecho­wywany w tabernakulum. Kapłani, którzy nie mają możli­wości odprawienia Mszy św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory (por. Liturgia Godzin)"

Kapłani będą mogli sprawować liturgię w swoich parafiach, ale muszą pamiętać o wprowadzonych zasadach bezpieczeństwa.

"Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku przenosi się Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego bez procesji. Istnieje możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakra­mentu z zacho­waniem przepisów dotyczących liczby uczestników tak jak podczas Mszy świętej" - informuje metropolita w zarządzeniu.

Wielkanoc 2020. Nie będzie tradycyjnej święconki

"W Wielką Sobotę nie organizujemy tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Proszę wiernych, aby w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu. Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, z zachowa­niem przepisów dotyczących liczby uczestników, tak jak podczas Mszy świętej, może trwać do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Przy Grobie Pańskim nie pełnią warty strażacy ani inne służby" - czytamy w zarządzeniu hierarchy.

Wielkanoc 2020. Samodzielne święcenie pokarmów w Niedzielę Zmartwychwstanie Pańskiego

W Wielką Sobotę nie pójdziemy do swoich kościołów ze święconką. Arcybiskup dokładnie wytłumaczył, jak ma wyglądać domowe święcenie pokarmów.

Jak czytamy w załączniku do zarządzenia metropolity, obrzęd ma rozpocząć głowa rodziny, zapalając postawioną na stole świecę i mówiąc: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja". Następnie ktoś z uczestników zostanie poproszony o przeczytanie fragmentu z Pisma Świętego. W końcu, po wspólnej modlitwie, będzie można zasiąść do śniadania wielkanocnego.

Pamiętajmy, że teraz najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Hierarchowie zarządzają dyspensy i wierni nie muszą uczestniczyć osobiście w uroczystościach odbywających się w kościołach.