Weterynarz z Przemyśla: nie zabierajmy małych saren znalezionych w trawie!

i

Autor: Pixabay

Weterynarz z Przemyśla: nie zabierajmy małych saren znalezionych w trawie!

2022-06-03 12:40

Małe sarny znalezione w trawie są pod opieką swoich matek. "Nigdy ich nie zabieramy. One nie zostały porzucone" – powiedział Jakub Kotowicz, lekarz weterynarii z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Jak zaznaczył „obecnie z tego powodu w ośrodku przebywa kilka małych saren". - Wszystkie trafiły do nas w konsekwencji niewiedzy ludzi – zauważył Kotowicz. Podkreślił, że nie wolno zabierać saren znalezionych w głębokiej trawie, bo "są tam zaraz po wykoceniu".

- Co trzy godziny ich matka wraca do nich, aby je karmić. Natomiast ludzie bezpodstawnie sądzą, że wymagają pomocy i często zabierają je ze sobą" – wyjaśnił weterynarz.

Pomarańczowy marsz przeciw przemocy

Zwrócił uwagę, że "małe sarny po przyniesieniu do domów zazwyczaj karmione są krowim mlekiem, którego nie tolerują".

- W efekcie stan ich zdrowia szybko pogarsza się. A po kilku dniach, m.in. z oznakami odwodnienia, trafiają do weterynarza – mówił Kotowicz.

Oprócz małych saren nie należy zabierać także znalezionego w podobnych okolicznościach potomstwa zajęcy i niektórych ptaków do domów z przyleśnych łąk i lasów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE