Centrum Aktywizacji Społecznej powstało dzięki środkom norweskim w ramach projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl”. Mieści się w kamienicy, przy ulicy Słowackiego 13, obok starej, opuszczonej i bardzo zaniedbanej synagogi Scheinbacha. Wcześniej w tym miejscu była apteka, a jeszcze wcześniej… Gdyby ta kamienica umiała mówić, to opowiedziałaby historie niezwykłe o wielokulturowości i barwnej historii Przemyśla i jego mieszkańców.
Dziś to około 120 – metrowe lokum należy do miasta i to właśnie tam, po generalnym remoncie zostało utworzone Centrum Aktywizacji Społecznej, z którego od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 18:00 będą mogły korzystać organizacje pozarządowe z terenu miasta Przemyśla.
Cieszę się, że wreszcie po wielu latach udało się nam utworzyć to centrum. Dzięki funduszom norweskim, determinacji wielu osób, a zwłaszcza pana prezydenta, który od samego początku zabiegał o realizację tego projektu mamy wyjątkowe miejsce, które będzie służyło mieszkańcom i lokalnym organizacjom pozarządowym – powiedział na uroczystym otwarciu CAS Robert Gawlik, pełnomocnik prezydenta ds organizacji pozarządowych.
CAS to będzie miejsce, gdzie przemyskie organizacje i stowarzyszenia będą mogły organizować spotkania, zebrania, szkolenia, warsztaty i wszelkie inne działalności. To jednak nie koniec planów związanych z tą lokalizacją. Na otwarciu centrum prezydent Przemyśla zdradził, że mocno zabiega o pozyskanie dla miasta synagogi Scheinbacha, która obecnie znajduje się w dość marnej kondycji z racji tego, że nie jest własnością miasta i jedyne prace, jakie miasto mogło do tej pory przedsięwziąć przy tym obiekcie to zabezpieczenie go, by nie zagroziło katastrofą budowlaną. Synagoga obecnie należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, któremu została przekazana w 2006 roku. Piękny zabytkowy obiekt niszczeje, dlatego, jeśli ziściłyby się plany prezydenta Bakuna, to właśnie tam docelowo mieściłoby się CAS, które poszerzyłoby swoją ofertę o piękną salę koncertową, co sprawiłoby, że CAS byłoby kompletne, bo mogłyby się tam odbywać też wydarzenia o charakterze kulturalnym czy rozrywkowym, a remont i modernizacja placu przed synagogą sprawiłyby, że to historyczne miejsce odzyskałoby zasłużony blask.
Tak naprawdę jest to spełnienie obietnicy złożonej jeszcze w kampanii wyborczej, a z drugiej strony tylko etap na drodze do utworzenia prawdziwego CASu, dla którego staramy się pozyskać budynek byłej synagogi przy ulicy Słowackiego. To moje ogromne marzenie i z pełną determinacją będę dążył do pozyskania tego budynku, remont, a następnie oddanie go w ręce przemyskich NGOsów - powiedział na otwarciu CAS prezydent Przemyśla