czosnek niedźwiedzi

i

Autor: getty images

Ciekawostki

W marcu zacznie rosnąć wszędzie. Zbierasz tę roślinę? Mandat do 5 tysięcy złotych

2024-02-28 12:22

Ma charakterystyczny smak i zapach, za które jest wyjątkowo ceniony kuchni. Staje się on w niej coraz bardziej powszechny, co przekłada się na zapotrzebowanie. I tu pojawia się problem, bo jego zbieranie w lesie jest nielegalne! Mowa o czosnku niedźwiedzim. Za jego nielegalne pozyskanie grozi kara nawet 5 tys. zł.

Spis treści

  1. Kara za zbieranie czosnku niedźwiedziego 
  2. Jak i gdzie legalnie pozyskać czosnek niedźwiedzi?
  3. Tego nie możesz robić na działce. Za to możesz zostać ukarany

Kara za zbieranie czosnku niedźwiedziego 

Przepisy prawa o ochronie przyrody stanowczo zabraniają pozyskiwania czosnku niedźwiedziego z terenów leśnych. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 roku. Jego zbieranie dozwolone jest tylko pod jasno określonymi zasadami. Ich naruszenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karą finansową! Ta może sięgnąć nawet 5000 zł.

Jak i gdzie legalnie pozyskać czosnek niedźwiedzi?

Choć zbieranie w czosnku niedźwiedziego w lesie jest nielegalne, istnieją prawnie dozwolone sposoby jego pozyskania. Regionalne dyrekcje ochrony środowiska w Małopolsce, na Śląsku i na Podkarpaciu mogą wydać zezwolenie na zbieranie rośliny. Będzie ono obwarowane pewnymi obostrzeniami i wymagało uiszczenia opłaty skarbowej wynoszącej 82 złotych.

Dobrą wiadomością jest to, że czosnek jest rośliną łatwą w uprawie. Przy dobrych warunkach będzie rósł nawet w doniczce na balkonie. Można go wysiać z nasion albo zasadzić wcześniej zakupione sadzonki. Te nabyć można w centrach ogrodniczych lub przez internet. Jest to legalna i bezpieczna alternatywa dla zbierania czosnku niedźwiedziego, rosnącego w naturalnym środowisku.

Tego nie możesz robić na działce. Za to możesz zostać ukarany

Źródło: Wiosną rośnie jak szalony, a ludzie go poszukują. Jednak jego nielegalne zbieranie kończy się surową karą