Jak poinformował organizator wydarzenia dyrektor jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich Konrad Sawiński, wydarzenia będą odbywać się w każdy weekend, począwszy od najbliższego aż do 2 października br.
- Każde z proponowanych przez nas wydarzeń swoje źródło ma w świecie zastygłym na dawnych pocztówkach, które mamy w naszych zbiorach. Są to zarówno zagadnienia polityczne, zagadnienia kulturalne, ale też te związane z codziennością mieszkańców Jarosławia przełomu XIX i XX wieku. To wszystko zaś na tle bogatych politycznych dziejów tej części dawnej Rzeczypospolitej – dodał.
Wydarzenie obejmuje przede wszystkim cykl weekendowych popularno-naukowych wykładów, odbywać się będą również warsztaty gwary lwowskiej, jidysz i kaligrafii, a także spacer śladami jarosławskiej secesji. Jak zaznaczył Sawiński, dodatkowo festiwalowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana wystawa plenerowa. - Wydarzenie zakończy koncert C.k. Kapeli zatytułowany "Walc, sztajer, kołomyjka" – powiedział. Jak przekonuje dyr. jarosławskiego muzeum, celem nowego festiwalu jest upowszechnianie wiedzy historycznej.
- Wiedzy w jej wymiarze lokalnym, zakorzenionym w historii Polski. W swej warstwie merytorycznej pierwsza edycja festiwalu skupiać się będzie na czasach przełomu XIX i XX wieku. Był to jeden z najważniejszych okresów w dziejach Jarosławia, który przeżył wówczas wielki bum rozwojowy. Okres ten zbiega się w czasie z rozkwitem takiej formy komunikacji, jaką była pocztówka – podkreślił Sawiński.
Wstęp na wykłady i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Realizacja festiwalu możliwa jest dzięki otrzymaniu przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dotacji w ramach programu Muzeum Historii Polski – „Patriotyzm Jutra”.
Festiwal zainauguruje w piątek wieczorem wykład profesora Jacka Wojtysiaka pt. Przeszłość/ pamięć/ tradycja – czy naprawdę ich potrzebujemy.