odkrycia

i

Autor: fot: Paweł Karpiak

Unikalne odkrycia archeologiczne w okolicach Przemyśla

2022-05-26 16:17

To były pracowite, ale owocne dni dla pasjonatów historii Twierdzy Przemyśl. Tym razem działali na Forcie IX a Przy Krzyżu, niedaleko Ujkowic.

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz Stowarzyszenie 3-go Pułku Artylerii Fortecznej im. ks. Kinskyego przy wsparciu Gminy Przemyśl i wójta Andrzeja Huka prowadziło prace archeologiczne na Forcie IX a Przy Krzyżu.

Prace były prowadzone za zgodą Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i pod nadzorem archeologa.

- Nieocenionym wsparciem był dla nas Tomasz Idzikowski, którego zasób wiedzy i plany fortów jakimi dysponuje sprawiał, że prace szły sprawnie i planowo – podkreśla Mirosław Majkowski, prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

W ostatnich dniach ekipie pasjonatów historii Twierdzy Przemyśl udało się odsłonić ruiny potężnego tradytora Fortu IX A przy Krzyżu. Odkryta została jego dolna kondygnacja, o której mało kto wiedział!

W ruinach tradytora oczom poszukiwaczy ukazał się zabytek wielkiego formatu: jedyna w Twierdzy Przemyśl automatyczna dmuchawa do wymiany tlenu w pomieszczeniach.

- To jest jedyny taki eksponat w Twierdzy, który się zachował i jedyny, jaki był zamontowany -mówi M. Majkowski.

Wentylator ten był napędzany silnikiem benzynowym, który niestety uległ prawie całkowitemu zniszczeniu.

Za to ponad stuletni wentylator zostanie poddany konserwacji i docelowo trafi do jedynego słusznego miejsca: do Muzeum Twierdzy Przemyśl, którego utworzenie jest jednym z głównych celów Związku Gmin Fortecznych.

Oprócz wielkich gabarytowo odkryć są też mniejsze, to skład narzędzi saperskich w postaci różnych typów łopat, kilofów, drutu do budowy przeszkód.

Ciekawostką jest pozostawiony przy wentylatorze przez obsługę klucz do śrub. Do rzadkości należą też zachowany tabliczki z nazwami pomieszczeń, filtry wentylatora, pręty zasiekowe, przyrządy artyleryjskie.

Wszystkie przedmioty po renowacji i skatalogowaniu trafią w depozyt do Muzeum Twierdzy Przemyśl.

- My nie składamy broni, cały czas będziemy się starać odsłaniać tajemnice, jakie kryją w sobie Forty Twierdzy Przemyśl, a zapewniam, że jest jeszcze wiele rzeczy do odnalezienia – mówi Majkowski.

Pancerna przeprawa w Żurawicy. Pierwszy bieg przeszkodowy w okolicach Przemyśla

Wielki QUIZ na wiek mentalny! Jesteś starą, czy młodą duszą? Sprawdź, ile lat ma Twój umysł

Pytanie 1 z 10
Jak najbardziej lubisz spędzać swój wolny czas?