To zdecydowanie unikalny model torebki, który raczej nie wszystkim przypadłby do gustu. Nie tylko dlatego, że jest wykonany ze skóry krokodyla amerykańskiego (Crocodylus Acutus), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. O gustach się w prawdzie nie dyskutuje, ale zasuszona głowa krokodyla na torbie?
To chyba już wyższy poziom ekstrawagancji! Ale co my tam wiemy o modzie!
Unikalny model torby wykonanej z chronionego gatunku gada zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Korczowej podczas kontroli granicznej samochodu osobowego, którym podróżował 61 letni obywatel Ukrainy.
Mężczyzna tłumaczył, że kupiona na bazarze torba miała być prezentem dla siostry. Nie posiadał jednak zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów – powiedziała nam Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
W związku z naruszeniem przez podróżnego przepisów ustawy o ochronie przyrody mężczyzna musiał pożegnać się z osobliwą torebką, ponieważ została ona zatrzymana do dalszego postępowania które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno - Skarbowy w Przemyślu.
To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko- ukraińskiej granicy. Funkcjonariusze KAS z Medyki dwukrotnie udaremnili nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona.
Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – przypomina E. Chabowska.
W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.