chłopiec

i

Autor: Canva

Ciekawostki o imionach

To tradycyjne polskie imię ma swój odpowiednik w 32 językach na świecie. Jest teraz wyjątkowo modne

2024-04-23 13:21

Posiada biblijne pochodzenie, piękne znaczenie i przyjemne brzmienie - nic dziwnego, że od lat utrzymuje się w rankingach najbardziej popularnych imion w Polsce. W 2022 roku nadano je 6341 chłopcom. Równocześnie jego odpowiedniki odnaleźć można w 32 językach na świecie, co czyni je najbardziej międzynarodowym imieniem.

Spis treści

  1. Znaczenie imienia Jan
  2. Pochodzenie imienia Jan 
  3. Popularne imię męskie w Polsce
  4. Najśmieszniejsze memy na imieniny Krzysztofa

Znaczenie imienia Jan

Jan, bo to właśnie o tym imieniu mowa, pochodzi z Biblii. W języku hebrajskim zapisywano je jako Jochanan, czyli "Jahwe jest łaskaw" albo "cieszący się łaską". Imię Jan jest niezwykle popularne. I nie chodzi tu jedynie o obowiązujący aktualnie w Polsce trend. Mowa o światowej popularności. Imię to ma swoje odpowiedniki aż w 32 różnych językach!

Pochodzenie imienia Jan 

Choć wywodzi się z języka hebrajskiego, szybko przejęła je grekę, a następnie łacina. To właśnie za sprawą ostatniego z nich rozprzestrzeniło się na wszystkie kraje świata chrześcijańskiego. Co ciekawe, do Polski dotarło stosunkowo późno. Pierwsze wzmianki o imieniu Jan - które w tamtym czasie posiadało formę Ioannes, Iohannes - datowane są na lata 1012-1018. Swoją znaną do dziś formę przyjęło około  1161 roku, z krótką przerwą w XIV wieku, gdy chwilowo zastąpił je Jon.

Popularne imię męskie w Polsce

W ramach ciekawostki - imię Jan jest w zasadzie od średniowiecza jedną z najpopularniejszych opcji dla chłopców w Polsce. W 2022 roku nosiło je 493 283 mężczyzn! W 2023 roku imię Jan nadano 5638 chłopcom. Znalazło się na trzecim miejscu listy najchętniej nadawanych imion noworodkom.

Najśmieszniejsze memy na imieniny Krzysztofa

Zobaczcie naszą galerię poniżej!

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?
Źródło: To tradycyjne polskie imię ma swój odpowiednik w 32 językach na świecie. Jest teraz wyjątkowo modne