Kolczak - jadowity pająk coraz częściej w naszym otoczeniu

i

Autor: Fundacja na Rzecz Zwierząt „Obok Nas"

Ciekawostki

To najbardziej jadowite pajęczaki w Polsce! Zalęgły się pod jego domem

2024-04-18 10:10

Choć wydawać by sie mogło, że kleszcze to wiosną największa zmora wśród pajęczaków, są to tylko pozory. Te trzymają się raczej z daleka od domostw, w przeciwieństwie do niektórych gatunków pająków. Co gorsza, mowa tu o najbardziej jadowitym gatunku w Polsce!

Kolczak zbrojny - najbardziej jadowity pająk w Polsce

Odkrycie gniazda pająków pod domem raczej nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Doświadczył jej jeden z internautów, czym podzielił się w poście w serwisie X. Opatrzył go zdjęciem pająka gatunku, na który trafia często w okolicy domu, a także pytaniem skierowanym do Dariusza Dziektarza, leśnika i pasjonata przyrody, który udziela się aktywnie w serwisie X.

"Witam Panie Dariuszu.Podziwiam Pana aktywność na tym portalu i nieocenioną wiedzę zatem mam do Pana pytanie. pełno takich osobników zalęgło mi się pod domem... Czy to jest możliwe że jest to kolczak zbrojny? Czy są one niebezpieczne dla dzieci?" - możemy przeczytać w poście.

Jak się okazuje, pająk, który widniał na zdjęciu to kolczak zbrojny. To zdecydowanie nie była dobra wiadomość dla pytającego. Dlaczego? Jak się okazuje, pająk ten jest jednym z najbardziej jadowitych w Polsce! Zaczął pojawiać się w naszym kraju pod wpływem zmieniającego się klimatu. Skutki jego ukąszenia mogą przypominać zatrucie!

"Jest to samica najbardziej jadowitego gatunku pająka spośród występujących na terenie naszego kraju. Ta osobniczka była bardzo dorodna i agresywna, prezentując całą gamę swoich możliwości.Kolczak zbrojny to gatunek, który przywędrował do nas wraz z ocieplaniem się klimatu z Europy Południowej. Wciąż dość rzadko spotykany, jednak jego obserwacje są coraz częstsze.Kontaktu bezpośredniego należy unikać, ponieważ ukąszenie może być niebezpieczne i nieprzyjemne, z objawami ogólnymi przypominającymi zatrucie" - czytamy w poście dotyczącym kolczaka na facebookowym profilu Fundacji na Rzecz Zwierząt "Obok Nas". 

Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Zobacz naszą galerię poniżej! 

Źródło: To najbardziej jadowite pajęczaki w Polsce! Zalęgły się pod jego domem