Spis treści
- 800+ przyjęte przez rząd. Od kiedy rozpocznie się wypłata świadczenia 800 plus?
- Komu przysługuje 800 plus?
- 800 plus. Czy trzeba składać nowy wniosek o świadczenie?
800+ przyjęte przez rząd. Od kiedy rozpocznie się wypłata świadczenia 800 plus?
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którym zajęła się we wtorek Rada Ministrów, zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.
W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.
Komu przysługuje 800 plus?
Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Zwiększenie świadczenia od nowego roku ogłosił w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii "Programowy ul".
800 plus. Czy trzeba składać nowy wniosek o świadczenie?
W mediach pojawiały się sprzeczne informacje, które mogły nieco zmylić rodziców. Rodziły się wątpliwości, czy jest konieczność składania nowego wniosku. Kluczowe w tej kwestii wydaje się stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zdecydowanie zaprzecza pojawiającym się informacjom. Świadczenie 500 plus zostanie podwyższone automatycznie, nie ma zatem potrzeby, aby składać kolejny wniosek.
ZOBACZ: TAK WYGLĄDA NAJNOWSZY BOLID STUDENTÓW POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ