Star Wars: śpiewający Yoda hitem internetu! [VIDEO]

i

Autor: Screen z filmu/ fot. https://www.youtube.com/user/BadLipReading

Wydarzenia

To jedyne takie imię w Polsce. Zna je każdy! Co na to Rada Języka Polskiego?

2024-02-12 14:04

Nie jest tajemnicą, że świeżo upieczeni rodzice lubią sięgać przy wyborze imienia dla pociechy po inspiracje rodem z seriali czy filmów. Dokładnie tak było w przypadku tego imienia. Na pierwszy rzut oka od razu daje się tu wyczuć fanów "Gwiezdnych Wojen". Tylko co na to dziecko, gdy choć trochę podrośnie? Odniosła się do niego nawet RJP!

Nadali dziecku na drugie imię Yoda

Sytuacja miała miejsce jeszcze w 2018 roku. To właśnie wtedy dziennikarz Wojciech Staszewski i jego żona wybierali drugie imię, dla swojej 4-letniej pociechy. Jak się okazało, było ono na tyle "kontrowersyjne", że stanowisko w jego sprawie zajęła Rada Języka Polskiego! Para chciała nadać swojemu 4-letniemu synowi drugie imię - Yoda.

Przypomnijmy, że w Polsce nie ma już szczególnych ograniczeń dotyczących możliwości nadawania obco brzmiących imion dzieciom. Muszą one jednak spełniać kilka podstawowych kryteriów. Nie może ono być m.in. obraźliwe dla noszącej je osoby. Czy Yoda podpada pod tę kategorię? W tej sprawie tej wypowiedziała się nawet Rada Języka Polskiego!

Jak się okazało, werdykt nie był stricte jednoznaczny. Argumenty przeciw? RJP uzasadniała, że ciężko jest przewidzieć, czy w przyszłości imię nie okaże się ośmieszające albo krzywdzące dla dziecka. Ponadto nie występuje ono w samym języku polskim i posiada pisownię, która nie jest dla niego typowa. Ostatecznie jednak Rada pomimo wahania, nie wydała negatywnej opinii.

Prawo o aktach stanu cywilnego nie zakazuje nadawania w Polsce imion obcych. Gdyby chodziło o pierwsze imię, moja opinia byłaby prawdopodobnie negatywna, ale ze względu na to, że jest to drugie imię, a pierwsze nie pozostawiało wątpliwości co do płci dziecka, a także rodzice dziecka odpowiednio uargumentowali ten wybór – moja opinia była pozytywna - przekazała Barbara Romocka-Tyfel, zastępczyni dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Kim był Yoda?

Przypomnijmy, że Yoda to jedna z bardziej rozpoznawalnych i kultowych postaci popkultury, a szczególnie jej wycinka związanego z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wyróżniała go wiedza, ogromna inteligencja i spryt, a także wrażliwość na Moc.

Masz tak na imię? Czeka cię udany rok

M jak miłość. Wyjątkowy dzień Barbary i jej wnuczek! Obie Basi nie bez powodu noszą takie samo imię
Źródło: To jedyne takie imię w Polsce. Zna je każdy! Co na to Rada Języka Polskiego?