Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary! [LISTA]

i

Autor: Unsplash

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary! [LISTA]

2022-01-13 11:19

Wysokiego mandatu mogą obawiać się użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Po wejściu nowego taryfikatora mandatów wysokie kary dotyczą nie tylko kierowców, ale także tych, którzy latem korzystają na przykład z popularnych w Polsce hulajnóg elektrycznych. Za co można dostać tak wysoki mandat jadąc hulajnogą? Sprawdź!

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zaostrzone kary dotyczą nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale także użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerzystów, czy UTO – urządzeń transportu osobistego. W poprzednim roku w prawie zmieniło się kilka zagadnień związanych z między innymi jazdą na elektrycznej hulajnodze po polskich ulicach. Jeżeli nie dostosujemy się do nich, to będziemy mogli zostać ukarani wysokim mandatem! A przecież latem hulajnogi to popularny środek transportu! Za co można dostać mandat? Sprawdź!

CZYTAJ TAKŻE: W TYCH województwach najszybciej zrobisz prawo jazdy! [TERMINY]

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary!

Kogo dotyczą wysokie kary za jazdę hulajnogą elektryczną? Przede wszystkim osób niepełnoletnich. Dlaczego? W Polsce, aby móc poruszać się takim sprzętem po ulicach trzeba mieć przynajmniej wyrobioną kartę rowerową, jeżeli jej nie mamy, a korzystamy z miejskich hulajnóg, możemy zostać ukarani. Przepisy mówią także o tym, że dzieci do 10. roku życia mogą użytkować hulajnogi elektryczne wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej. W obydwu przypadkach grozi mandat w wysokości 200 złotych.  W razie odmowy, w postępowaniu sądowym, sąd może orzec inny wymiar kary. Nawet do 1,5 tysiąca złotych!

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze [LISTA]

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – 200 zł.

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych:

  • obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – 300 zł
  • ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 300 zł
  • nieutrudnienia ruchu pieszemu – 300 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 100 zł.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 100 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 zł.

Grupa Speed obserwowała kierowców na trasie S5. Posypały się mandaty
Sonda
Czy jeździsz na hulajnodze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE