Dziewczynka połknęła lizaka

i

Autor: Getty Images Mała dziewczynka połknęła lizaka, który utkwił w jej jelicie.

Ciekawostki

Takiego imienia w Polsce jeszcze nie było! Rodzice mieli fantazję - urzędnicy wątpliwości

2023-11-13 11:15

Rodzicielska inwencja w kwestii wybierania imienia dla dziecka potrafi nie mieć ograniczeń. Istnieją one za to w polskich przepisach. Czasem urzędnicy muszą sięgnąć po nie, gdy fantazja rodziców wymknie się spod kontroli. Mogli mieć jednak wątpliwości w przypadku propozycji imienia, które do tej pory nie pojawiło się jeszcze w Polsce.

Jakie imiona można nadawać w Polsce?

Jakie warunki musi spełniać imię, by zostać zaakceptowanym przez urzędnika stanu cywilnego? W polskich przepisach istnieją trzy kluczowe kryteria, które musi spełnić:

  • dziecko może otrzymać maksymalnie 2 imiona;
  • w akcie urodzenia musi zostać wpisana pełna forma imienia - nie zdrobnienie;
  • imię dziecka nie może być dla niego krzywdzące, nie może go ośmieszać ani być nieprzyzwoite.

Jeśli wytyczne te nie zostaną spełnione, urzędnik nie zgodzi się na propozycję imienia zaproponowaną przez rodziców. Warto dodać też, że aktualnie w Polsce nie funkcjonuje stała lista dozwolonych imion. Podobnie nie obowiązuje już wymóg nadawania dzieciom imion, które jednoznacznie wskazują na ich płeć. Rodzice od niedawna mają znacznie szersze pole do popisu w tej kwestii. Daje je też możliwość nadawania imion obcobrzmiących, inspirowanych zagranicznymi.

Regulacje te czasem stwarzają problemy. Co w sytuacji, gdy imię spełnia wszystkie wymogi, a mimo to brzmi... dziwnie? Takim przypadkiem jest Malicja.

Malicja - nowe imię w języku polskim

Wątpliwości, co do tego, czy imię to powinno zostać nadane dziecku, miał Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Suwałkach. To właśnie tu rodzie zgłosili się z tą nietypową propozycją dla swojej córki. Jak się okazało, imię było o tyle oryginalne, co kłopotliwe, ze względu na skojarzenia. Niestety nie najlepsze, bo z "milicją". Wątpliwości w tej kwestii rozwiała porada Rady Języka Polskiego.

"Kierownik USC w Suwałkach zwrócił się do Rady z pytaniem, czy formę Malicja można uznać za imię żeńskie. Odpowiedzi udzielił prof. Mariusz Rutkowski:

Malicja jako proponowane imię żeńskie nie wykazuje wyraźnych odstępstw od innych, podobnych formalnie, a usankcjonowanych tradycją imion. Mamy chociażby w języku polskim niemal identycznie brzmiące imię „Alicja”, które można w tym wypadku traktować jako wzorzec odmiany. Nie ma zatem przeciwwskazań językowych dla zaakceptowania tego imienia" - możemy przeczytać w komunikacie RJP.

Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik odmówi rodzicom [LISTA]

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.
Źródło: Takiego imienia w Polsce jeszcze nie było! Rodzice mieli fantazję, a urzędnicy wątpliwości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE