Tak wyglądał Przemyśl w pierwszych dniach po wybuchu wojny w Ukrainie

2023-02-24 12:21

Po wybuchu wojny miliony obywateli Ukrainy niemal od razu ruszyły w stronę granicy z Polską w obawie przed śmiercią. Dla wielu z nich to Przemyśl był pierwszych miejscem, w którym mogli poczuć się bezpieczniej. Równo rok temu ruszyła wielka fala pomocy, którą mogliśmy obserwować w wielu miejscach w Przemyślu. Tak to wyglądało.

Gdy 24 lutego 2022 roku nad ranem okazało się, że w Ukrainie rozpoczęła się wojna, Polacy wiedzieli, że trzeba pomóc. Wiadomym było, że za chwilę na polskich granicach staną miliony obywateli Ukrainy, którzy nie mieli dużo czasu na podjęcie decyzji o ucieczce przed wojną do Polski. Nie zawiedliśmy i w sytuacji, gdy dziesiątki tysięcy mężczyzn, kobiet, dzieci i seniorów przekraczały podkarpacką granice, staliśmy z otwartymi rękoma, proponowaliśmy ciepły posiłek, czyste ubrania, a także słowo wsparcia. Tyle mogliśmy zrobić i tyle zrobiliśmy.

Przemyśl był dla wielu z uchodźców pierwszym miejscem, w którym mogli bezpiecznie zasnąć, zjeść ciepły posiłek, przebrać się, czy wziąć kąpiel. Z dnia na dzień ruszyła fala pomocy, którą obdarowaliśmy naszych sąsiadów. Zobaczcie to na zdjęciach, które wykonano w pierwszych dniach po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Rok Wojny: Alina Makarczuk