Dyptyku z Melun

i

Autor: Wikipedia / Dyptyku z Melun Dyptyku z Melun

Ciekawostki

Tajemnica XV-wiecznego obrazu. Archeolodzy zauważyli na malowidle ciekawy przedmiot

2023-10-28 9:46

Co ma ze sobą wspólnego XV-wieczny francuski obraz i prymitywne narzędzie używane przez ludzi i ich przodków na przestrzeni milionów lat? Czym jest kamień, który na malowidle jest symbolem ukamienowania jednego ze świętych?

Spis treści

  1. Historia Dyptyku z Melun
  2. Tajemniczy kamień z Dyptyku z Melun
  3. Czym były pięściaki?
  4. Badanie kamienia z Dyptyku z Melun

Historia Dyptyku z Melun

Dyptyk z Melun to dzieło autorstwa Jeana Fouqueta. Francuski malarz stworzył je w połowie XV wieku na zlecenie Stefana Chevaliera, który pełnił rolę sekretarza i skarbnika króla Karola VII. Dzieło nazywane również Madonną z Dzieciątkiem wśród Aniołów lub Dyptykiem Etienne'a Chevaliera zdobiło niegdyś kościół Dziewic w Melun we Francji. Umieszczony był nad grobem Agnès Sorel, metresy Karola VII. Dziś jest on podzielony na dwa panele. Lewy odwiedzający mogą podziwiać Galerii Malarstwa w Berlinie. Prawy znajduje się w Antwerpii.

Tajemniczy kamień z Dyptyku z Melun

Uwagę archeologów przykuł szczegół, który malarz umieścił na lewym panelu malowidła. Przedstawia on dwie postaci, w czerwonej tunice. Tuż obok malarz umieścił jego patrona - św. Stefana - a w jego prawą rękę wetknął Biblię. Fouquet namalował na niej charakterystyczny kamień. Ma on symbolizować sposób, w jaki zabity został święty. Został ukamienowany.

Archeolodzy - w tym prof. Steven Kangas, starszy wykładowca Wydziału Historii Sztuki w Dartmouth w USA - skupili się właśnie na samym kamieniu. Nie wygląda on bowiem jak zwyczajny nieobrobiony otoczak. Przedmiot nie dawał spokoju naukowcowi. W końcu postanowił skonsultować sprawę ze specjalistami. Ci widząc zdjęcie lewego panelu francuskiego dyptyku, od razu skojarzyli przedmiot z pięściakiem.

To nie obraz znanego artysty. Te zdjęcia z Podkarpacia!

Czym były pięściaki?

Tajemniczy przedmiot, który archeolodzy odnaleźli na Dyptyku z Melun, to pięściak. Był to rodzaj prymitywnego narzędzia. Miało formę obustronnie obrobionego kamienia. Wyróżniał je także charakterystyczny migdałowaty kształt. Wiek najstarszych przedmiotów tego typu datowany jest nawet ponad 2 mln lat! Towarzyszyły człowiekowi na różnych etapach jego rozwoju i historii. Co łączy je zatem z Dyptykiem z Melun?

Badanie kamienia z Dyptyku z Melun

Kamień z obrazu stał się szybko obiektem szerzej zakrojonych badań. Podjęli się ich archeolodzy z Uniwersytetu w Cambridge. Skupili się na jego kształcie, barwie i widocznych na nim ciosach. Jak się okazało, wyniki analizy pozwoliły zlokalizować region, z którego mógł pochodzić kamień. Do złudzenia przypomina on pięściaki aszelskie. Pochodzą one z regionu, w którym malarz stworzył dzieło. Mowa o przedmieściach Amiens, Saint-Acheul we Francji.

– Dane z naszych analiz kształtu, koloru i śladów obróbki przedmiotu widocznego na obrazie były zadziwiająco spójne z danymi dotyczącymi innych aszelskich pięściaków, znanych z obszaru, w którym żył Fouquet – przekazał James Clark z Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Cambridge.

Oznacza to, że przedmiot z z XV-wiecznego obrazu mieć nawet ponad pół mln lat!

Galeria handlowa zrównana z ziemią! Obraz jak po katastrofie
Źródło: Tajemnica XV-wiecznego obrazu. Archeolodzy zauważyli na malowidle ciekawy przedmiot