Rynek pracy w Przemyślu - jak wygląda?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Rynek pracy w Przemyślu - jak wygląda?

2022-09-13 12:31

Przemyśl to miasto atrakcyjne pod względem turystycznym, lecz oprócz obecności osób przejezdnych, w mieście żyją i pracują jego mieszkańcy. Czy rynek pracy w Przemyślu jest dla nich korzystny? Sprawdź.

Charakterystyka rynku pracy Przemyśla

Przemyśl to miasto funkcjonujące na prawach powiatu. Znajduje się w województwie podkarpackim, słynącym z górskich terenów. Podczas podróży w Bieszczady wielu turystów zatrzymuje się także w Przemyślu, napędzając tamtejszy rynek handlu, usług i gastronomii. Choć Przemyśl nie jest stolicą województwa, to stanowi jedną z najistotniejszych wojewódzkich miejscowości pod względem gospodarczym.

W Przemyślu funkcjonuje wiele firm budowlanych, przemysłowych oraz produkcyjnych. Prosperuje wiele przedsiębiorstw działających w branży handlowej, naprawie pojazdów, budownictwie. Kluczowa jest także działalność społeczna i zdrowotna, logistyczna, przemysłowa i usługowa. W mieście działa także wielu profesjonalistów, np. księgowych i prawników. Praca w Przemyślu na GoWork obejmuje stanowiska pracy umysłowej dla audytorów, przedstawicieli ochrony zdrowia, czy profesjonalistów, oraz wiele ofert pracy fizycznej dla kierowców, monterów, czy kucharzy. Przemyśl niestety odznacza się stosunkowo niskimi zarobkami na tle innych powiatów. Najwięcej w województwie podkarpackim zarabia się w Rzeszowie.

Bezrobocie w Przemyślu

Przemyśl na tle innych miast Polski, jak i wojewódzkich odznacza się stosunkowo wysokim bezrobociem. Według danych GUS stopa bezrobocia od roku 2009 zaczęła stopniowo spadać, by z 19,4% osiągnąć wynik 10,4% w 2019 roku. Niestety w tym czasie, podobnie jak w innych miastach stopa bezrobocia znów zaczęła wzrastać. W roku 2021 wyniosła 10,8%, podczas gdy w całym kraju pod koniec grudnia 2021 wyniosła 5,4%. W Przemyślu od roku 2011 (5607 osób) znacznie zmalała również liczba osób bezrobotnych. W styczniu 2022 było to ponad 3 tys. osób. Niestety w mieście wciąż jest stosunkowo wielu bezrobotnych na 1 ofertę pracy. W styczniu 2022 było to 97 osób, co i tak stanowi lepszy wynik niż rok temu (151).

Rynek pracy w Przemyślu - jak wygląda?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Perspektywy zawodowe w Przemyślu

W Przemyślu w zdecydowanej większości stanowisk występuje równowaga osób poszukujących pracy i dostępnych stanowisk. Jak pokazują prognozy Barometru Zawodów na rok 2022, mimo to wciąż ma brakować wielu pracowników. Zapotrzebowanie dotyczy w szczególności osób działających w służbie zdrowia. W mieście potrzeba pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów i masażystów. Zagrożona brakami kadrowymi jest także oświata. Potrzeba nauczycieli przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych oraz wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Zapotrzebowanie dotyczy także pracowników fizycznych. Szanse na zatrudnienie w Przemyślu mają m.in.:

  • Pracownicy budowlani: murarze, tynkarze, betoniarze, zbrojarze, robotnicy budowlani;
  • Operatorzy: sprzętu robót ziemnych, urządzeń dźwigowo-transportowych;
  • Kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Niestety przedstawiciele niektórych zawodów mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w Przemyślu. Nadwyżka osób poszukujących pracy ma dotyczyć specjalistów ds. administracji, socjologów, ekonomistów, pedagogów, krawcowych i pracowników biur podróży.

Znani pracodawcy w Przemyślu

Choć w Przemyślu jest wielu pracodawców różnych branż, kilkoro z nich wyróżnia się pod względem zatrudnienia. Szpital Wojewódzki w Przemyślu koncentruje wielu pracowników medycznych i administracyjnych. W mieście rozwija się także przemysł drzewny dzięki firmie „Fibris” - Zakłady Płyt Pilśniowych. Firma EUROTERM działająca w branży grzewczej i instalacyjnej według danych Złotej Setki Firm Podkarpacia zatrudniała w 2020 roku ponad 220 osób. Według tego samego rankingu także firma HENSFORT wyróżniła się wysokim zatrudnieniem w mieście (powyżej 300 osób). Wizytówką Przemyśla jest także marka kosmetyczna Inglot zatrudniająca kilkaset osób.

Rynek pracy w Przemyślu - jak wygląda?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Jak znaleźć pracę w Przemyślu?

Najlepszym sposobem na poszukiwanie pracy w Przemyślu jest przejrzenie ofert pracy dostępnych w takich serwisach jak GoWork.pl. Strony internetowe z ofertami dają możliwość wyboru kryteriów, takich jak umowa, miasto, czy rodzaj etatu. Kandydat ma możliwość, przesłania swoich dokumentów aplikacyjnych bez wychodzenia z domu od razu za pośrednictwem strony. Każda oferta jest dokładnie opisana pod względem wymagań pracodawcy, obowiązków na stanowisku oraz korzyści płynących z zatrudnienia w firmie. Warto także skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu. Oferty Urzędu można poznać na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy. Należy pamiętać, by na każde stanowisko pracy przygotować spersonalizowane CV. Niektórzy pracodawcy mogą również wymagać listu motywacyjnego.

Praca w Przemyślu bez doświadczenia

Brak doświadczenia nie stanowi przeszkody w poszukiwaniach pracy w Przemyślu. Wiele ofert pracy dotyczy stanowisk z możliwością przyuczenia. Takie propozycje można spotkać w branży odzieżowej, czy pracy na produkcji. Kandydaci, którzy nie mogą znaleźć pracy przez dłuższy czas, mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu. Urząd pośredniczy w zatrudnieniu, pomaga także podnieść kwalifikacje kandydatom. Placówka zajmuje się organizacją szkoleń i stażów zawodowych, które mogą zaowocować zdobyciem pracy stałej.

Urząd pomaga w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Przykładem takiej pomocy jest realizowany w latach 2021-2022 projekt "Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w przemyskim". W ramach projektu Urząd udzielał wsparcia w postaci refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy, środków na podjęcie działalności gospodarczej, a także analizy predyspozycji zawodowych kandydatów.

Rynek pracy w Przemyślu - jak wygląda?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe