Zbadano wczesne truskawki. Środki grzybobójcze to początek listy pestycydów

i

Autor: GettyImages Zbadano wczesne truskawki. Środki grzybobójcze to początek listy pestycydów

Ciekawostki

Przetestowali skład wczesnych truskawek. Wyniki są porażające!

2024-04-19 10:49

Badacze z Öko-Test wzięli pod lupę wczesne truskawki sprowadzane z Hiszpanii i Egiptu. Niemiecki portal przebadał skład owoców, które docelowo trafiają do dużych sieci handlowych w całej Europie. Jak poszły testy? Niestety, wyniki są zatrważające!

Test składu wczesnych truskawek

Badacze z niemieckiego Öko-Test przebadali w sumie 14 opakowań wczesnych truskawek. Pochodziły one z dużych sieciach handlowych dostępnych w Niemczech — ale obecnych także w innych europejskich krajach, w tym w Polsce. Na ich liście znalazły się: Norma, Aldi, Netto, Lidl i Penny. Z 14 przebadanych opakowań, 13 pochodziło z hiszpańskiej prowincji Huelva, a jedno z Egiptu. 

Jakie oceny uzyskały? W skrócie - zatrważające. Aż 8 z 14 przetestowanych opakowań truskawek nie przeszło pomyślnie oceny. Wszystkie były zanieczyszczone pestycydami. Jak poinformowali badacze, wykryte środki mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do zaburzeń hormonalnych, problemów neurologicznych czy zaburzeń rozwojowych. Autorzy raportu użyli w nim nawet określenia "koktajle z pestycydów".

Dobrą ocenę w czasie testów uzyskało tylko 6 partii owoców. Nie wykryto w nich śladów groźnych chemikaliów.

Truskawki z tych sieci były najgorsze

Które sieci oferowały truskawki, w których było najwięcej pestycydów? Najgorsze okazały się owoce z Normie, Penny i Aldi. W przypadku pierwszej sieci, truskawki, które można było znaleźć na jej sklepowych półkach eksperci znaleźli aż 7 różnych pestycydów - w tym etirimol. Był to rekord w teście. Z kolei w truskawkach kupionych w Penny wykryty został cyflumetofen. Jedno z opakowań oznaczone jako ekologiczne, zawierało spinosad w stężeniu przekroczonym o połowę!

Wyniki testu mogą być przestrogą...

Ceny warzyw i owoców na targu w Rzeszowie. Po ile młode ziemniaki, czy polskie truskawki?

Zobacz więcej w naszej galerii!

Źródło: Przetestowali skład wczesnych truskawek. Wyniki są porażające!