„Dzisiaj jeden z moich zagranicznych przyjaciół zapytał mnie, gdzie mamy obozy dla uchodźców w Polsce...
- W POLSCE NIE MA TAKICH OBOZÓW!!!
Uchodźców zabieramy do swoich domów, dajemy im swoją gościnę, dzielimy się wszystkim co mamy!
Taka polska filozofia Człowieczeństwa!” - napisała dziś na na jednym z portali społecznościowych Joanna Kowalska - mieszkanka Podkarpacia.
To prawda. W Polsce jeszcze nie ma takich obozów. Zapewne kwestią czasu jest ich powstanie. Przemyśl, jako miasto, które znalazło się na pierwszej linii napływu uchodźców z Ukrainy tydzień temu został postawiony przed wyzwaniem, o jakim nikomu się nie śniło.
Dzięki ludziom dobrej woli i ogromnej sile przemyskich serc, a następnie serc z całej Polski, a nawet świata tysiące osób otrzymało pomoc, dach nad głową ciepłe łóżko, żywność i dobre słowo, tak bardzo teraz potrzebne tym ludziom.
Dary napływają zewsząd. Telefony wolontariuszy, służb miejskich, wojewódzkich, mundurowych nie milkną. Pomoc płynie rwącym strumieniem. Na terenie Przemyśla, Medyki, Korczowej i pozostałych przygranicznych miejscowości działają organizacje humanitarne i tysiące wolontariuszy niezrzeszonych w żadnych organizacjach.
Centrum pomocy humanitarnej
Po kilku dniach intensywnych działań mniej lub bardziej skoordynowanych, ale ukierunkowanych na to by pomagać, w ogromnej hali po byłym supermarkecie na ul. Lwowskiej powstanie centrum pomocy humanitarnej. Będzie to największe centrum pomocy humanitarnej w Polsce.
- Nie byłoby to możliwe gdyby nie zgoda właściciela terenu firmy Saller, która pokryje także koszty funkcjonowania tego miejsca. Współpracujące z Kazarem Artura Kazienko firmy już prowadzą prace przygotowawcze i niebawem trafią tam uchodźcy – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Będzie to centrum magazynowe i logistyczne do obsługi uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie Przemyśla.
Do centrum na ul. Lwowskiej w Przemyślu będzie można dostarczać większe transporty darów po uprzednim kontakcie z koordynatorem ds logistyki: +48 534 213 660.
Należy mu przekazać informacje dotyczące zawartości transportu, dane kierowcy i numer rejestracyjny pojazdu. Przesyłka powinna być odpowiednio zapakowana, zabezpieczona i w miarę możliwości posegregowana.
Mniejsze transporty należy kierować do magazynu przy ul. Wodnej, po wcześniejszym kontakcie z koordynatorami magazynów:
+48 572 919 885 - koordynator 1 ul. Wodna 11
+48 572 919 887 - koordynator 2 ul. Wodna 11