Powódź: Podkarpaccy terytorialsi pomagają w Birczy. Rzeka zalała domy [GALERIA]

2020-06-24 14:33

Wczoraj od około godziny 18 do 2 w nocy, terytorialsi pomagali m.in. mieszkańcom gminy Bircza w usuwaniu skutków podtopień i zapobieganiu kolejnym

- Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na wniosek wojewody podkarpackiego podjął decyzję o zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 3 Podkarpackiej Brygady OT do wsparcia strażaków i innych służb w związku z wystąpieniem zagrożenia lokalnych podtopień - poinformował kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bircza - podtopienia

W gminie Bircza, gdzie podniósł się poziom rzeki Stupnica, która jest dopływem Sanu, dowódca brygady skierował Zespół Oceny Wsparcia z zadaniem oceny sytuacji i rekomendacji, co do zaangażowania sił z pododdziałów brygady.

- Po wykonaniu praktycznej oceny sytuacji podjęto decyzję o zaangażowaniu kompanijnego modułu zadaniowego z jarosławskiego batalionu WOT w sile 30 żołnierzy oraz czterech samochodów ciężarowych - przekazał rzecznik.

Posłuchaj: kpt. Witold Sura o pomocy terytorialsów w Birczy

Terytorialsi pomagają w Birczy

- Dowódca zespołu wraz z wójtem gminy Bircza dokonali szybkiego podziału żołnierzy na trzy grupy zadaniowe. Pierwszy zespół pozostał w Birczy z zadaniem zabezpieczenia mostu na rzece Stupnica oraz udzielenia pomocy mieszkańcom podtopionych domostw. Druga grupa wspierała społeczeństwo w miejscowości Lipa i Malawa a ostatni moduł pomagał w miejscowości Sufczyna - powiedział Sura.

Na miejscu żołnierze wraz ze strażakami z Przemyśla i Krasiczyna zabezpieczyli domostwa, które były bezpośrednio narażone na podtopienia.

Poziom wody w Sanie przekroczył stan ostrzegawczy

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: