Kleszcze

Posadziłam w ogrodzie. Problem z kleszczami mam już z głowy

2024-05-17 10:12

Plaga kleszczy dotyka nie tylko miłośników spacerów po łąkach i szlakach leśnych, ale też właścicieli przydomowych ogródków. Insekty czają się nawet na trawnikach blisko domów. Jak się przed nimi uchronić? Postanowiłam sprawdzić, jak zadziała posadzenie w ogrodzie odpowiednich gatunków roślin. Podziałało!

Kleszcze w przydomowych ogrodach

Sezon na kleszcze trwa już w najlepsze. Ciepłe zimy, suche wiosny i lata tylko sprzyjają tym pajęczakom. Sprawia to, że można natknąć się nie tylko już niemal przez cały rok, ale też w coraz większej ilości miejsc. Na ich liście znaleźć można nawet przydomowe ogródki. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, bo akurat w tego typu miejscach czujemy się bezpiecznie, nie uważamy na to, czy mały krwiopijca przypadkiem nie zapolował akurat na nas...

Ukąszenia kleszczy są wyjątkowo niebezpieczne. Insekty te roznoszą groźne choroby. Znaleźć wśród nich możemy np. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. To właśnie dlatego tak ważne jest chronienie się przed nimi. W walce mogą nam pomóc naturalne sposoby. Postanowiłam wypróbować jeden z nich. Chodzi o odstraszające kleszcze rośliny, które posadziłam w swoim ogrodzie.

Jakich roślin nie lubią kleszcze?

Gama roślin, które można zasadzić w przydomowych ogrodach, a które odstraszają kleszcze, jest dość długa. Mamy w czym wybierać, co oznacza, że dodatkowo możemy postawić na te pięknie wyglądające. 

Które rośliny odstraszają kleszcze? Na pewno znane są z takich właściwości:

  • kocimiętka,
  • chrzan,
  • wrotycz,
  • cebula,
  • tatarak,
  • geranium,
  • czosnek niedźwiedzi.

Wszystkie zawierają związki, które działają odstraszająco na owady, w tym kleszcze.

Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

Zobacz więcej w naszej galerii poniżej!

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?
Źródło: Posadziłam te rośliny w ogrodzie. Kleszcze zniknęły! Problem z nimi mam już z głowy