gg

i

Autor: Anna Cichy

Ponad 15 milionów złotych trafi do Przemyśla w ramach Funduszy Norweskich

2021-12-07 13:30

Jak zostaną zagospodarowane te środki? Jest na to pomysł! To projekt „Razem zmieniamy Przemyśl”. W jego ramach powstanie „Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl”. Ale to nie wszystko! Poznaj szczegóły!

Ponad 15 milionów trafi do Przemyśla w ramach Funduszy Norweskich. Miasto Przemyśl znalazło się wśród 29 - ciu zwycięskich miast, którym udało się przejść skomplikowany proces rekrutacyjny. Warto wspomnieć, że w pierwszym etapie rekrutacji wzięło udział aż 255 polskich miast!

Projekt przemyski nosi nazwę "Razem zmieniamy Przemyśl", a jego realizacja jest wspierana przez szereg instytucji, w tym Związek Miast Polskich, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, a także partnerów norweskich zgromadzonych wokół Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych.

Głównymi partnerami miasta w stworzeniu projektu są Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska i Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego.

- Ten projekt był tworzony przez prawie rok. Podejście do niego było wyjątkowe, ponieważ ma on integrować całą społeczność miasta, stowarzyszenia, fundacje, uczelnie po to, żebyśmy razem sobie odpowiedzieli na pytanie: co należy zmienić w Przemyślu, żeby zszedł on z tej ścieżki „degradacyjnej” i odmienił ją na ścieżkę rozwoju - powiedział Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Z ponad 15 mln zł wsparcia, które Przemyśl otrzymał w ramach Funduszy Norweskich, 60% może być przeznaczone na działania inwestycyjne, pozostała kwota zostanie przeznaczona na tzw. działania "miękkie".

Opuszczony pawilon przy stoku przestanie straszyć! Co tam powstanie?

Sztandarowym projektem inwestycyjnym, który pochłonie około 12 milionów złotych jest powstanie obiektu „Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl”, czyli upragnione od lat przez mieszkańców Przemyśla dokończenie budowy pawilonu na stoku narciarskim i jego przystosowanie dla potrzeb zwiedzających obiekty Twierdzy Przemyśl, zagospodarowanie terenu wokół.

Centrum dowodzenia będzie bazą wypadową dla wszystkich, którzy chcą poznać pierścień Twierdzy Przemyśl, znajdujący się wokół Przemyśla. Tu każdy turysta dowie się wszystkiego, co powinien wiedzieć o twierdzy, zostanie odpowiednio pokierowany, poinformowany. W planie jest stworzenie w pawilonie sal audiowizualnych, kina 5D oraz oczywiście części gastronomicznej. W końcu betonowy pawilon przestanie straszyć i zamieni się w obiekt turystyczny z prawdziwego zdarzenia!

- Do realizacji tego projektu zaangażujemy profesjonalistów i pasjonatów historii Twierdzy Przemyśl. Wkrótce powstanie koncepcja i scenariusz wystaw – powiedziała Beata Bielecka, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych.

Kolejnymi projektami inwestycyjnymi są: powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej przy Słowackiego 13 oraz Zielone Strefy Relaksu.

- Wspólnie z mieszkańcami Przemyśla wybierzemy skwer, który przejdzie rewitalizację – mów B. Bielecka - Wśród mniejszych projektów znalazła się też Akademia Inspiracji Sąsiedzkich, która będzie integrować mieszkańców wspólnot mieszkaniowych wokół zagospodarowywania przemyskich „zielonych podwórek”.

Ważne zmiany infrastrukturalne czekają też Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 w Przemyślu, gdzie wybudowanie zostanie boisko do bocce, wyremontowana salka gimnastyczna i powstanie klimatyzacja.

W ramach projektów „miękkich” miasto zaplanowało też festiwal „Łączy nas historia”.

Projekty dla młodych przedsiębiorców w Przemyślu

Jednym z partnerów miasta w projekcie "Razem zmieniamy Przemyśl" jest Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego, która przygotowała dwa przedsięwzięcia: „ Przedsiębiorczy Przemyśl” i  „Razem wspieramy lokalny biznes”. Te projekty będą adresowane zarówno do uczniów szkół ponadpodstawowych, młodych przedsiębiorców, jak i do osób które dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą. W planie konkursy, kursy i warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych multimedialnych metod szkolenia, a także uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie potencjalny przyszły biznesmen dowie się wszystkiego, co jest mu potrzebne do stworzenia swojej firmy.

PARR chce zadbać też o istniejące już na przemyskim rynku firmy i zintegrować je poprzez organizację cyklicznych śniadań biznesowych tak, jak dzieje się to w większych miastach.

Zatrzymać młodych w Przemyślu

Kolejnym partnerem miasta jest też Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, która przygotowała trzy projekty. Głównym celem uczelni jest zatrzymywanie młodych ludzi w Przemyślu, budowanie oferty dla nich, stwarzanie im warunków i możliwości do godnego życia w Przemyślu.

W ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” PWSW proponuje ruszyć z Akademią Programowania w ramach kierunku inżynierskiego oraz programem „Zawodowcy w mundurach”, który wiąże się ze współpracą z instytucjami mundurowymi, jakie znajdują się w Przemyślu wykorzystując działający z powodzeniem od kilku lat kierunek „Bezpieczeństwo transgraniczne”.

Trzecie przedsięwzięcie przemyskiej uczelni to pracownia analiz i badań strefy oddziaływania uczelni na środowisko lokalne. PWSW chce by podkreślić i zintensyfikować wpływ na rozwój lokalny i współpracę z miastem.

Poradnik Zdrowie - Zmęczenie
Sonda
Czy w Polsce powinien obowiązywać zakaz palenia na balkonie?