Policjant poinformował, że w czasie przedłużonego weekendu majowego nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym m.in. nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości.
Funkcjonariusze będą również sprawdzać trzeźwość kierujących i sposób przewożenia pasażerów. Ważne jest, aby wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci były przewożone w fotelikach - powiedział nadkom. Robert Opas.
Dodał, że podczas dobrej pogody na drogach jest wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych, motocyklistów, osób jeżdżących motorowerami, rowerzystów czy użytkowników hulajnóg elektrycznych.
Dobre warunki atmosferyczne często powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących jednośladami. Niestety, pierwsze miesiące tego roku okazały się tragiczne dla motocyklistów. Od początku roku w 347 wypadkach drogowych zginęło ich aż 37, a 330 odniosło obrażenia - poinformował nadkom. Opas.
Dodał, że w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, liczba wypadków wzrosła o 155, liczba zabitych o 18, a osób rannych o 153. "Te niepokojące statystyki powinny skłonić do przemyśleń i wyciągania wniosków, zarówno przez motocyklistów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego" - zaznaczył.
Policjant zwrócił uwagę, że na bezpieczeństwo motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów wpływ ma nie tylko zachowanie ich samych, ale także zachowanie innych użytkowników dróg. I zaapelował, aby kierowcy samochodów pamiętali o tym, by zgodnie z przepisami ustępować pierwszeństwa pieszym na przejściu, a rowerzystom na przejeździe.
"Zwracajmy uwagę, aby nie zmuszać do gwałtownego hamowania motocyklistów. Może to doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do poważnego wypadku. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów i rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że brawurowa jazda naraża na niebezpieczeństwo, wiąże się też z poniesieniem poważnych konsekwencji za powodowane zagrożenie - powiedział Opas.
Nadkomisarz przypomniał, że 30 kwietnia i 2 maja w godz. 18-22 oraz 1 i 3 maja w godz. 8-22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
W 2023 r. podczas trzech dni majowego weekendu (1-3.05) doszło do 140 wypadków drogowych, w których zginęło 16 osób, a 168 osób zostało rannych. 11 ofiar śmiertelnych to kierujący pojazdami, trzy to pasażerowie, a dwie to piesi.