Symbolem akcji są żonkile. W poprzednich latach wolontariusze zaangażowani w tę aktywność wychodzili na ulice Przemyśla z puszkami, a w podzięce za datki ofiarowali darczyńcom zrobione wcześniej przez uczniów przemyskich szkół żółte żonkile. W tym roku, ze względu na panującą sytuację będzie inaczej. Nie zobaczymy wolontariuszy z puszkami, ale wciąż mamy szansę wesprzeć inicjatywę.
- Epidemia koronawirusa nie oznacza, że pomaganie odkładamy gdzieś na później. Pomoc dla drugiego człowieka, chorego i oczekującego wsparcia trwa zawsze, zmieniają się tylko sposoby i narzędzia pomocy – czytamy na profilu facebookowym organizatorów.
Pola Nadziei i przemyskie hospicjum
Idea Pól Nadziei została zapoczątkowana w 1948 roku przez Marie Curie Caneer w Wielkiej Brytanii, chodzi w niej o pozyskiwanie funduszy na tworzenie i utrzymanie hospicjów, a wręczany przy tej okazji żonkil, symbol nadziei, przypomina o ludziach chorych, potrzebujących towarzystwa, opieki i troski.
W Przemyślu od pięciu lat akcją zajmuje się Rycerskie i Szpitalne Bractwo Św. Łazarza z Jerozolimy, które kilka lat temu rozpoczęło w naszym mieście budowę Centrum Hospicyjno - Opiekuńczego „Betania” przy ulicy Słowackiego. Warto dodać, że jest to obecnie największa inwestycja tego stowarzyszenia w Polsce. Na rzecz powstania hospicjum przejęli jeden z pustych budynków po dawnym szpitalu przy ulicy Słowackiego, gdzie praca wre, co zobaczyć możemy już gołym okiem.
Plany
W planie jest powstanie stacjonarnego hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego na 60 łóżek. Ponadto ma powstać hospicjum domowe, hospicjum perinatalne, usługi rehabilitacji leczniczej, usługi dziennej opieki senioralnej i opieki nad niepełnosprawnymi, specjalistyczne gabinety lekarskie. Ma to być ośrodek dla przewlekle i terminalnie chorych, ma też stwarzać możliwości poprawy stanu zdrowia poprzez rehabilitację. Ale przede wszystkim ma to być miejsce, gdzie nie tylko chory otrzyma opiekę i pomoc, ale także i jego rodzina zostanie otoczoną troską i wsparciem.
Sala Rycerska
W październiku ubiegłego roku została oddana do użytku „Sala rycerska”. To pierwszy etap modernizacji. Budynek w którym stworzono salę, przed wojną pełnił funkcje koszarowo – sztabowe, ostatnio przez kilkadziesiąt lat stał opustoszały. Teraz będzie pełnił funkcje sali konferencyjnej i muzealnej.
Jak możemy w tym roku włączyć się w akcję ?
V Wirtualne Pola Nadziei przypadną na niedzielę 10 maja 2020. Sposoby do wpłaty i znajdziecie TUTAJ