kleszcz

i

Autor: www.pixabay.com kleszcz

Bieszczady

Plaga kleszczy w Bieszczadach. Jak się uchronić?

2024-05-13 12:55

Bieszczadzcy leśnicy ostrzegają! W Bieszczadach panuje plaga kleszczy. Turyści, którzy w najbliższym czasie wybierają się na górskie, podkarpackie szlaki powinni mieć to na uwadze. Jak ustrzec się przed groźnymi insektami?

Plaga kleszczy w Bieszczadach 

Sezon na kleszcze trwa już w najlepsze. Pajęczaki są w tym roku wyjątkowo aktywne. Nie pomaga także ich ilość. Leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza wspominają w swoim facebookowym komunikacie nawet o ich pladze!

„Uwaga wszyscy miłośnicy przyrody! W ostatnim czasie w naszym lesie pojawiła się plaga kleszczy. To ważne, abyśmy byli świadomi tego zagrożenia, zwłaszcza gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu. Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu oraz regularnym sprawdzaniu swojego ciała po powrocie z wędrówek po lesie. Dbajmy o swoje zdrowie i zachowujmy ostrożność!” 

- apelują na swoim Facebooku leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza.

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Jak się chronić przed kleszczami?

Oto pytanie, na które warto poznać odpowiedź, szczególnie przed wyprawą do lasu albo na szlak. Jakie należy zachować środki ostrożności? Co robić, by zminimalizować szansę na wbicie się kleszcza? 

Przede wszystkim ważne jest ubranie. Najlepiej wybrać to z długimi rękawami i nogawkami. Im mniej odkrytej skóry, tym lepiej. Warto unikać chodzenia po łąkach z wysokimi trawami. Obowiązkowe powinno być także stosowanie sprayu na owady. Można tu skorzystać ze sprawdzonego domowego rozwiązania. Każde wyjście na szlak czy do lasu powinno się zakończyć dokładnym sprawdzeniem całego ciała w poszukiwaniu kleszczy. Warto przy tym skupić się na miejscach z delikatną skórą.

Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]

Zobacz naszą galerię poniżej!

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?
Źródło: Plaga kleszczy w Bieszczadach. Jak się uchronić?