Zmiany na przyszpitalnym parkingu w Przemyślu
Mieszkańców Przemyśla korzystających z parkingu przy Szpitalu Wojewódzkim czekają duże zmiany. Placówka zdecydowała się na reorganizację parkingu znajdującego się przed jej budynkiem. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim to, co ulegnie zmianie, to płatności za parkowanie. Do tej pory parking przed szpitalem był darmowy, z czego korzystali zarówno pacjenci, jak też okoliczni mieszkańcy i nie tylko. Teraz sytuacja ulegnie zmianie. Wprowadzenie systemu opłat będzie wiązało się także z całkowitą reorganizacją samego przyszpitalnego parkingu.
Jak wynika z dokumentacji przetargowej dostępnej na platformie zakupowej szpitala, placówka zarezerwował na tę inwestycję 1 950 000 zł. Do przetargu zgłosiła się jedna firma. Jest nią kielecka spółka Infover. Przedsiębiorstwo wyceniło swoją ofertę na 1 979 894 zł.
Z dokumentacji przetargowej wynika, że firma ma dostarczyć i zamontować automatyczny system parkowania, który będzie kontrolował wjazdy i wyjazdy w oparciu o kamery LPR. Będzie on obsługiwać klientów rotacyjnych, pracowników placówki, dostawy oraz karetki i inne pojazdy uprzywilejowane. Będzie się to wiązało z całkowitą reorganizacją całego przyszpitalnego parkingu - wydzielone będą musiały zostać miejsca pracownicze, parking rotacyjny i pozostałe miejsca parkingowe.
O zmiany zapytaliśmy Pawła Bugirę, kierownika Działu Organizacji i Promocji, rzecznika prasowego przemyskiego szpitala.
"Obecnie szpital przygotowuje się do wprowadzenia zmian w sposobie parkowania oraz w organizacji ruchu na parkingu przyszpitalnym. Zmiany te mają na celu uporządkowanie przede wszystkim sposobu parkowania na terenie parkingu szpitalnego, wyeliminowanie niszczenia zieleni przez kierowców, którzy bardzo często zajmują tereny do tego niewyznaczone, m.in. wjeżdżając na tereny zielone.
- przekazuje rzecznik.
Jak się okazuje, przyszpitalny parking jest też wykorzystywany przez mieszkańców miasta nie korzystających aktualnie z usług szpitala.
"Często dochodzi też do sytuacji, że parking szpitalny jest traktowany jako taki parking "park and ride", czyli pracownicy innych zakładów pozostawiają swoje samochody na parkingu szpitalnym, po czym przesiadają się do jednego pojazdu i udają się wspólnie do jakiegoś celu. Można domniemywać, że do zakładu, który znajduje się poza miastem. Poza tym wprowadzenie nowej organizacji pozwoli na wyeliminowanie pozostawianych niekiedy wraków samochodów, a także udrożnienie dróg przeciwpożarowych, które bywają blokowane przez parkujące samochody"
- mówi Bugira.
"Z sygnałami o trudnościach w parkowaniu zgłaszali się do nas pacjenci, ale też pracownicy szpitala. Wszyscy dostrzegamy, że są w tym zakresie problemy. Wkrótce rozpocznie się instalowanie odpowiedniej infrastruktury. Wysokość opłat parkingowych nie została jeszcze ustalona. Natomiast na pewno oprócz tej strefy płatnej będzie także strefa parkingowa bezpłatna, która będzie przysługiwać na przykład osobom z niepełnosprawnością. Będzie także przewidziany wolny czas na przywiezienie pacjenta do szpitala i opuszczenie tego parkingu bezpłatnie"
- dodaje.
Opuszczony szpital wojskowy na Podkarpaciu
Zobacz naszą galerię!