Dlaczego przy zakrętki przy butelkach są przytwierdzone na stałe?
Dlaczego nie da się obecnie oderwać zakrętek od butelek? Odpowiada za to nowa dyrektywa unijna SUP ("single use plastics"), czyli "dyrektywą plastikową". Jest ona odpowiedzią na stale powiększający się problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Została przegłosowana jeszcze w 2019 roku, a w życie wejdzie latem 2024.
Od czerwca tego roku wszystkie plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów. Powodem unijnej decyzji jest problem z utylizacją i recyklingiem nakrętek. Najczęściej nie podlegały one recyklingowi. Zamiast tego były palone. Dlaczego? Recykling tak małych części jest nieopłacalny. Przytwierdzenie zakrętek do butelek i kartonów ma zmienić tę sytuację
Koniec zbiórek zakrętek
W tym miejscu pojawia się pytanie o zbiórki nakrętek. Niestety, nie mamy dobrej wiadomości, jednak nie dotyczy ona ich zniknięcia a ogólnej opłacalności. Jak podaje Interia, aby sfinansować zakup wózka inwalidzkiego, trzeba zebrać co najmniej kilkadziesiąt ton zakrętek!
Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki. Przyzwyczajono nas do odkręcania ich, tylko że jedna osoba na 10 odniesie je do miejsca zbiórki. A raczej zawiezie, zużyje paliwo, samochód i własny czas, co też z ekologią jest na bakier. A w jednym serduszku jest raptem 100-150 kg nakrętek – twierdzi Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów Komunalnych Orli Staw, w rozmowie z portalem Prawo.pl.
Czerwone serce stanęło na płycie Rynku. Wrzucone do niego nakrętki pomogą dzieciom
Zobacz naszą galerię poniżej!