Nowy znak drogowy na autostradach. Co oznacza? Trzeba uważać

i

Autor: Fot. Pixabay.com/presse-citron.net

Twoje finanse

Nowy znak drogowy na autostradach. Co oznacza? Trzeba uważać

2023-09-27 13:31

Przy drogach pojawił się nowy znak. Głównie można dostrzec go na autostradach i warto wiedzieć, co oznacza, bo za niezastosowanie się do niego grozi wysoki mandat. Co oznacza biały romb na niebieskim tle? To warto wiedzieć.

Nowy znak we Francji

Specyficzny znak z białym rombem na niebieskim tle pojawił się na drogach we Francji. Szczególnie często można zaobserwować go na autostradach. Na ten moment nowy znak pojawił się przy wyłącznie w okolicach dużych miast, jednak już niedługo ma na stałe zagościć przy drogach w całej Francji. Jeśli wybierasz się do tego kraju, to lepiej wiedzieć, co oznacza biały romb na niebieskim tle. Za niezastosowanie się do niego grozi wysoki mandat! 

Nowy znak na autostradach. Co oznacza? Trzeba uważać

Biały romb na niebieskim tle jest informacją dla kierowcy o pasie jazdy, który przeznaczony jest do tzw. carpoolingu. Co to oznacza? Po tym specjalnym pasie jezdni mogą jeździć wybrane pojazdy, jak: autobusy, taksówki, inny transport publiczny, samochody elektryczne i auta, w których podróżuje więcej niż dwie osoby. Francuskie przepisy pozwalają na jazdę pasem do carpoolingu także motocyklistom przewożącym pasażera, a także kierowcom aut zeroemisyjnych. 

ZOBACZ: Aktualne ceny paliw na stacjach - wrzesień

Co grozi na jazdę pasem do carpoolingu?

Nowy znak na drogach, to nowe przepisy, a także nowa pozycja we francuskim taryfikatorze mandatów. Biały romb na niebieskim tle ma informować kierowcę o tym, który pas na wielopasmowej jezdni jest przeznaczony do carpoolingu. Jeśli kierowca nie dostosuje się do nowych przepisów i zostanie przyłapany na łamaniu nowych przepisów, zostanie ukarany mandatem w wysokości 135 Euro, czyli ponad 600 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE