Nowy gatunek węża zadomowił się w Polsce
Zaskroniec rybołów został zauważony w Polsce jeszcze w 2009 roku niedaleko granicy z Czechami. Wówczas mówiono o niewielu reprezentantach tego gatunku na terenie naszego kraju. Stąd nie uważano, że ten gatunek zadomowi się na naszych terenach. Okazało się jednak, że populacja zaskrońca rybołowa rosła i teraz możemy już mówić o nowym gatunku węża w Polsce, który podobnie jak zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, Eskulapa i żmija zygzakowata jest pod ochroną gatunkową.
Zaskroniec rybołów w Polsce
Zaskroniec rybołów nie jest jadowity więc nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla człowieka. Zauważony ponad 15 lat temu przedstawiciel tego gatunku nieopodal granicy z Czechami rozwinął swoją populację w kraju. W 2012 roku zaskrońca rybołowa zauważono również w Pogwizdowie.
Choć to brat zaskrońca zwyczajnego, obecnego w Polsce od wielu lat, to na pierwszy rzut oka, można go pomylić ze żmiją, a to przez ubarwienie. Zaskroniec rybołów, w odróżnieniu od zaskrońca zwyczajnego, woli polować na ryby i większość swojego życia spędza w wodzie. Mimo że zaskrońce zwyczajne też są dobrymi pływakami, to wolą przebywać na lądzie.
O tym, że zaskrońce są skuteczne w swoich fachu przekonaliśmy już jakiś czas temu. W mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród opublikowano nagranie. Widać na nim zaskrońca, który upolował większą od siebie rybę. Zobaczcie to zaskakujące wideo:
ZOBACZ: Te rośliny są trujące dla kotów. Masz je w domu? To niebezpieczne
Polecany artykuł: