Bilety do oddziałów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Zamku Kazimierzowskiego będą tej nocy (20 maja) kosztować symboliczne 5 zł. Bilet zakupiony w jednym miejscu będzie obowiązywał do wszystkich oddziałów, więc warto go zachować! Do pozostałych placówek wejście w tym dniu będzie darmowe. To od was zależy jak rozplanujecie sobie wycieczkę! Łapcie szczegóły:
Podziemna Trasa Turystyczna 19:00 – 24:00 (ostatnie wejście 22:30!)
Chcesz poznać historię pięknego miasta Przemyśla? Koniecznie przejdź się po Podziemnej Trasie, najnowszej perełce turystycznej nadsańskiego grodu. Ta wycieczka zdecydowanie funduje podróż w przeszłość. Z okazji Nocy Muzeów w szykuje się tam prezentacja smaków kulinarnych, która przeniesie uczestników wycieczki do Przemyśla XVI i XVII wieku i pozwoli nieco bliżej poznać codzienne życie mieszczan.
W planie też pokaz dawnego rzemiosła, który przybliży Wam fachy, jakie zdobywali mieszkańcy dawnego Przemyśla - garncarstwo, tkactwo i wikliniarstwo.
Dodatkową atrakcją podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie obecność w podziemiach przemyskiego iluzjonisty Mateusza "Sulimiana" Sawicza, który będzie prezentował zwiedzającym swoje niesamowite iluzje z bliska. Będzie czytanie w myślach, przepowiednie, spora dawka humoru, zaskakujące efekty i … "Przemyślane Numery", czyli autorski spektakl Mateusza! Szukajcie go w specjalnie wyznaczonym miejscu, od godziny 19:00.
Budynek główny Muzeum Narodowego Ziemi Przenmyskiej 19:00-24:00
Dostępne będą wszystkie wystawy stałe i czasowe:
„W nurcie surrealizmu: Andrzej Tomaszewski. Realny surrealizm – 30 lat; Panicos Spanos. Wolność tworzenia”.
„Przemyślanki znane i nieznane”.
Pamięci Henryka Jaskuły:
„WITAJ POLSKO KOCHANA!” Henryk Jaskuła – historia samotnego rejsu dookoła świata. Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego z zakończenia wokółziemskiego rejsu „Daru Przemyśla” oraz eksponatów żeglarskich ze zbiorów muzeum.
Prezentacja wybranych motocykli marki BMW z prywatnych zbiorów kolekcjonerów i pasjonatów motocykli z okolic Przemyśla (w 100. rocznicę powstania pierwszego modelu).
20.30 – 21.00; 21.30 – 22.00 - (sala audio)- Koncert piosenek żeglarskich w wykonaniu rewelacyjnej grupy "Dwie drogi"w składzie Piotr Dobosiewicz & Jan Guran & Kacper Kowalczyk.
Wspólne rysowanie:
19.30 – Cadavre exquis – wspólne malowanie. Każdy uczestnik dodaje do kompozycji coś od siebie, mogąc zobaczyć tylko koniec tego, co wniosła poprzednia osoba (I piętro, hol koło Księgarni)
20.00 -21.30 - Panorama miasta Przemyśla (sala edukacyjna)
Muzeum Ratownictwa i Techniki w Przemyślu 19:00 – 24:00
Na trasie sobotniej wędrówki w ramach Nocy Muzeów w Przemyślu warto będzie też zahaczyć o całkiem nowy obiekt muzealny, jaki 20 maja zadebiutuje na przemyskiej scenie turystycznej. To Muzeum Ratownictwa i Techniki w Przemyślu, które znajduje się w starej zabytkowej parowozowni przy ulicy Jasińskiego 16.
Sama parowozownia jest obiektem zabytkowym, a pasjonaci, którzy stworzyli muzeum zgromadzili w niej kilkadziesiąt zabytkowych wozów strażackich, starych karetek i pojazdów, jakie od dziesiątek lat już nie jeżdżą po polskich drogach.
Warto przyjść i je obejrzeć, bo gospodarze zapewniają, że panujący tam kolejowy i motoryzacyjny klimat na pewno przypadnie wszystkim do gustu. Wstęp jest wolny.
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu 18:00 – 21:00
W sobotę w Zamku Kazimierzowskim, na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który zabierze wszystkich chętnych na spacer po zamkowych zakamarkach.
Odbędą się trzy tury zwiedzania: o godzinie 𝟭𝟴.𝟬𝟬, 𝟭𝟵.𝟬𝟬 𝗶 𝟮𝟬.𝟬𝟬. Przez cały czas na sali widowiskowej wyświetlane będą filmy dotyczące historii oraz działalności Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Dodatkowo dla zwiedzających udostępnione będą wystawy prac plastycznych w zamkowych galeriach:
- w GALERII ZAMEK wystawa „Kwiaty” z okazji 45-lecia Działalności Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego przy CK w Przemyślu,
- w GALERII BASZTA wystawa zbiorowa malarstwa, rysunku i grafiki „Poza ekranem” studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Do zwiedzania udostępnione są także wystawy stałe:
– Kazimierz Wielki Wczoraj i Dziś,
– Lapidarium,
– Kazimierz w Historii i Tradycji,
– 154 lata Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „Fredreum”,
– Dorobek sceniczny Kazimierza Opalińskiego – najwybitniejszego aktora „Fredreum”,
– Widoki przemyskie z lat 50 XX wieku,
– „Fredreum” w karykaturze.
Polecany artykuł:
Muzeum Historii Miasta Przemyśla 19:30 – 22:00
Godz. 19.30-20.30 - W kuchni prababci - oprowadzanie po wystawie „Wnętrza mieszczańskie”.
20.30-21.00 - „Czarna elegancja". Prezentacja sukni secesyjnej po konserwacji. O wynikach badań i prac konserwatorskich opowie Błażej Szyszkowski.
21.00-21.30 – „Dawna Klasa”, prezentacja wystawy: Bożena Szwic
21.30- 22.00 – Skarby z przemyskiego Zamku. Zabytki z badan archeologicznych przeprowadzonych na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu. Prezentacja eksponatów: Magdalena Krzemińska (sala w podziemiach)
19.30-22.00 – sala edukacyjna (podziemia) – NOCNE KOLOROWANIE!
0d 19.30 – Kino 3D projekcja filmu Złoty wiek Przemyśla (co 30 min)
Noc Muzeów będzie wzbogacać Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych "Damy i Huzary".
Muzeum Dzwonów i Fajek
Stała ekspozycja dzwonów i fajek wraz z wystawą „Historia fajki przemyskiej” oraz oczywiście wieża zegarowa, ulubiony przez mieszkańców Przemyśla punkt widokowy na urokliwe stare miasto.
Dom Ukraiński w Przemyślu 19:00 – 23:00
Podczas Nocy Muzeów w Domu Ukraińskim odbędą się bezpłatne wycieczki z przewodniczkami po tym obiekcie.
- 19:00 i 21:00 - po polsku
- 20:00 i 22:00 - po ukraińsku
Dodatkowo od 19:00 do 23:00 w ramach Przemyskiej Nocy Muzeów w przestrzeni po_karpacka dostępna będzie wystawa “Wyszywane opowieści”, podczas której będzie można zobaczyć wyszywane stroje ukraińskich mieszkanek/ów Przemyśla, a także poczytać lub posłuchać wiążących się z nimi opowieści.
Muzeum Archidiecezjalne 18:00 - 23:00
Możliwość zwiedzania wystaw czasowych: Władysław Zych „Niebieskie duchy”
„ Matka Boska w świątecznej sukience” – Ikony Zofii Bator.
Gry muzealne z nagrodami.
Galeria Sztuki Współczesnej 15:00 – 24:00
Godz. 15:00 – 17:30
Animacje studentów projektowania graficznego Państwowej Akademii nauk Stosowanych w Przemyślu
Godz. 17:00
SPOTKANIA ZE SZTUKĄ - DZIECI W GALERII - wernisaż wystawy prac dzieci uczestniczących w warsztatach plastycznych (Centrum Edukacji Plastycznej, ul. T. Kościuszki 2) W wystawie biorą udział dzieci ze szkół podstawowych nr 1, 4, 11, oraz uczestnicy warsztatów zimowych
GODZ. 19:00 Grażyna Niezgoda / fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, rzeczoznawczyni Ministra Kultury w specjalizacji: ocena i wycena dzieła sztuki; biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała 22 wystawy indywidualne fotografii. W 2007 roku odbyła się wystawa "Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody". W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". Jej prace prezentowano m.in. w albumach "Sztuka fotografii", "Fotografowie", "Mistrzowie polskiego pejzażu.
GODZ. 21:00 MATEUSZ PIENIĄŻEK promocja tomiku wierszy „Toto i inne koty” Koty w domach, u przyjaciół, na balkonie, tarasie, przy stole świątecznym, z jednym okiem, bez ogona, w podróży po świecie, rude, czarne, białe i w innych deseniach, będą nas kusić podczas lektury tych uroczych wierszy.