Noc Muzeów to obecnie jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w Europie, polegająca na udostępnieniu muzeów, galerii i innych instytucji kultury zwiedzającym w godzinach nocnych.
Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 w Berlinie, a po dużym powodzeniu imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły ją również realizować u siebie. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. Obecnie w imprezie bierze udział ponad 200 instytucji kulturalnych z całej Polski, w tym również Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
W każdej edycji organizatorzy przygotowują atrakcje specjalne, a wstęp na takie nocne zwiedzanie to symboliczne kwoty, które później przeznaczone są na renowację kolejnych zabytków w obiektach zwiedzanych. W Przemyślu w tym roku będzie to symboliczne 2 złote, które uprawni do zwiedzania wszystkich trzech obiektów muzealnych Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 14 maja.
Co będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Przemyślu?
Gmach główny:
W Budynku głównym muzeum oprócz stałej, bogatej ekspocycji zobaczyć będzie można poddany konserwacji w 2019 roku obraz tablicowy „Matka Boska z Dzieciątkiem w typie Eleusa” z początku XVIII wieku przywieziony do przemyskiego muzeum w 1961 roku z Posady Rybotyckiej. Ten zabytek jest interesującym przykładem malarstwa cechowego na drewnie.
Srebrne paciorki zdobione granulacją, paciorki ze szkła i bursztynu, kabłączki skroniowe, zawieszki - dzwoneczki wykonane ze stopów miedzi oraz żelazne noże i naczynia gliniane znalezione zostały podczas badań archeologicznych przeprowadzonych przy ul. Mickiewicza i Tuwima w Przemyślu w 2020 roku. Stanowiły wyposażenie pochówków szkieletowych odkrytych na cmentarzysku z 2 poł. X-XI wieku.
Nie braknie również gratki dla wielbicieli sztuki. Wystawa „Srebrny czworokąt 2021”. Malarstwo: Magdalena Cywicka i Teofil loan Stiop.
Fotografia: "Charków żelbet" , wystawa fotografii z okolic Charkowa.
W gmachu głównym zorganizowane zostanie także małe „atelier fotograficzne”, gdzie będzie można zrobić sobie na pamiątkę zdjęcia epokowe.
Dzieło Roberta Marqueza
Niedawno do przemyskiego muzeum trafiło monumentalne dzieło Roberta Marqueza, meksykańskiego artysty-aktywisty, które powstało w Medyce, na granicy polsko-ukraińskiej. To obraz-protest przeciwko wojnie, przedstawiający zniszczenie Mariupola.
Roberto Marquez malował swój obraz w Medyce przez blisko dwa tygodnie. Dzieło jest monumentalne. Ma wymiary ok. 2,2 na 8 m.
Polecany artykuł:
„Diabeł łańcucki”
O godzinie 19:15 gratka dla miłośników filmów i książek historycznych, zwłaszcza osadzonych na podkarpackich ziemiach. "Diabeł łańcucki" to serial, kręcony m.in. w Krasiczynie i w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach. Opowiada historię Stanisława Stadnickiego, zwanego Diabłem, właściciela Łańcuta i zamku nazywanego Piekłem, który już za życia był legendą. Powiadano, że zaprzedał duszę czartowi. Za nic miał wszelkie granice i pozory. Bił i płakał, łamał prawo i w cyniczny sposób się nim zasłaniał. Porywał ludzi, nakładał kontrybucje na miasta, więził i torturował sąsiadów. Serial powstaje na podstawie książki Jacka Komudy. Pierwszy pilotażowy odcinek będzie można zobaczyć w sobotni wieczór w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej o godzinie 19:15.
Koncert CZTERY KILO OBYWATELA
Zaraz po projekcji filmu w holu muzeum rozpocznie się akustyczny street raut zespołu CZTERY KILO OBYWATELA. Tego wieczoru zaplanowano trzy wejścia muzyków. Będą towarzyszyć zwiedzającym od 20:00 do 20:30, od 21:00 do 21:30 i od 22:00 do 22:30.
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
W Muzeum Historii Miasta, w Rynku zaprezentowana zostanie po raz pierwszy suknia z lat 50. XIX wieku po pełnej konserwacji wykonanej w 2019 roku. Jeszcze niedawno rozpadająca się tkanina odzyskała swoje dawne piękno i blask. Technika dekoracji wraz ze wzorem i czasem powstania sukni czynią z niej unikat w polskich zbiorach. Jest to najstarszy kompletny strój w przemyskim muzeum, niewątpliwie jeden z najpiękniejszych.
Zobaczymy też po raz pierwszy kunsztowne drobiazgi dla młodej damy. Miniaturowe naczynia do zabawy znane są od wieków. Serwis fajansowy mógł być używany przez młodą damę, serwis srebrny jest kosztownym drobiazgiem, zapewne pełniącym funkcję reprezentacyjną, a nie użytkową.
W Muzeum Historii Miasta zaplanowano także atrakcję w postaci ogromniej gry planszowej, do zagrania w którą zostaną zaproszeni zwiedzający. Będzie to gra historyczno – biznesowa „Od Przemyśla do Gdańska” , czyli handel wiślany we wczesno – nowożytnej Rzeczypospolitej.
Dla najmłodszych tradycyjnie zaplanowane są warsztaty plastyczne.
Muzeum Dzwonów i Fajek
W Muzeum Dzwonów i Fajek oprócz stałej ekspozycji też będzie można w tym roku podziwiać nowości: to egzotyczne fajki afrykańskie i środkowoamerykańskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Jak zwykle tego wieczoru będzie można wejść na szczyt wieży skąd rozpościera się niezapomniany widok na przemyską starówkę. Warto dodać, że przemyskie Muzeum Dzwonów i Fajek to jedyne takie, unikatowe muzeum w Polsce, a nawet w Europie. To jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów muzealnych w naszym mieście, gdzie można podziwiać i dzwony i fajki, czyli dwa nietypowe rzemiosła, z których Przemyśl słynie na całym świecie.