Niedźwiedź zaglądał do domu przez okno. Leśnicy pokazali zdjęcie

i

Autor: Fot. Pixabay.com/Nadleśnictwo Cisna

Wydarzenia

Niedźwiedź zaglądał do domu przez okno. Leśnicy pokazali zdjęcie

2024-05-27 9:12

O zaskakującym zdarzeniu z udziałem młodego niedźwiedzia poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Cisna w Bieszczadach. Pokazali zdjęcie, na którym widać jak drapieżnik zagląda do domu przez okno. - Kto właśnie tłucze schabowe? - piszą leśnicy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a niedźwiedź został przepłoszony z powrotem do lasu.

Niedźwiedź zaglądał do domu przez okno

Bieszczady to wyjątkowe miejsce na mapie Polski – nie da się ukryć. To tutaj o bliskie spotkanie z drapieżnikiem nie jest trudno. Przekonaliśmy się o tym już wiele razy, pisząc o niebezpiecznych sytuacjach, w których nie tylko niedźwiedzie, ale i wilki podchodziły zdecydowanie za blisko domów. W ostatnim czasie wiele zaskakujących zdarzeń tego typu miało miejsce w gminie Zagórz, gdzie niedźwiedzie biegały po miejscowościach, a nawet goniły ludzi.

Teraz o kolejnym zajściu poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Cisna. Na dowód pokazali zdjęcie niedźwiedzia, który stanął na tylnych łapach, oparł się o dom i zagląda do środka przez okno.

Kto właśnie tłucze schabowe? Zdjęcie zrobione w piątek w Cisnej. Bez obaw - młody niedźwiedź już został przegoniony z powrotem do lasu – informują leśnicy.

Niedźwiedzie coraz bliżej ludzi

Bliskie spotkanie z niedźwiedziem może okazać się zagrożeniem dla życia. Dlatego w sytuacji, gdy zwierzę zbliży się za blisko, lub człowiek znajdzie się na terytorium niedźwiedzia warto wiedzieć, jak się zachować. W opisanej przez pracowników Nadleśnictwa Cisna sytuacji nikomu nic się nie stało. Niedźwiedź został przepłoszony do lasu. Co jeśli drapieżnik nas zaskoczy?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie tłumaczy, jak należy zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem. Gdy go zobaczymy, warto zastosować się do tych zasad:

  • Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz! Nie należy także wchodzić na drzewo, niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki, samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, gdyż niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia, np. aby zrobić zdjęcia czy sfilmować go. Błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może zainteresuje się nim. nie rób gwałtownych ruchów, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).
  • Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu, powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, zwracaj uwagę na ich zachowanie.
  • Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać
Syn Rutkowskiego wyproszony z imprezy! Zalał się łzami, wynosili mu jedzenie