Nauka zdalna

i

Autor: Pixabay

Nauka zdalna trwa, ale nie wszyscy mogą się uczyć. Rusza zbiórka na zakup komputerów

2020-03-31 10:06

"Ufundujmy komputery potrzebującym uczniom, aby nauka zdalna dała im równe szanse rozwoju - liczy się każda złotówka!" - to prośba Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Przemyślu. Organizacja chce pomóc uczniom w nauce zdalnej w domu, zakupując im potrzebny do tego sprzęt elektroniczny.

"Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczyna zbiórkę środków na zakup komputerów wraz z dostępem do Internetu i niezbędnym doposażeniem, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym uczniom z naszego terenu" - informuje organizacja na stronie zbiórki.

Obowiązkowe e-lekcje

4 marca koronawirus dotarł do Polski. Zgodnie z komunikatem premiera i ministra edukacji od 12 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Sytuacja zaczęła się komplikować, kiedy 20 marca Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii, a Dariusz Piontkowski zapowiedział, że od 25 marca zdalna nauka będzie obowiązkowa.

- Od 25 marca wprowadzamy rozporządzeniem obowiązek realizacji podstawy programowej poprzez naukę zdalną, która będzie sprawdzana i oceniana - zapowiedział minister edukacji.

Wczoraj (30 marca) ósmoklasiści zdawali zdalnie próbny egzamin. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem, strona Centralnej Komisji Edukacyjnej, z której należało pobrać arkusze egzaminacyjne, padła z przeciążenia serwera. Na razie nauka w szkole jest zawieszona do świąt wielkanocnych, jeżeli nie zostanie to przedłużone, prawdziwy egzamin ma się odbyć 21 kwietnia.

Nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera i Internetu

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Przemyślu przypomniało badania Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w 2019 r. przynajmniej 83 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do co najmniej jednego komputera.

"Jednak w dalszym ciągu pozostaje 17 proc., które niestety nie posiada żadnego komputera" - przypomniała organizacja. "Każdego dnia pojawiają się informacje o uczniach, którzy nie posiadają komputera z dostępem do Internetu, co stwarza barierę do udziału w zajęciach e-learningowych, które przygotowują nauczyciele. Nauczyciele korzystają z różnych form komunikacji, zlecają zadania, w których konieczne jest wydrukowanie materiałów, zrobienie skanu lub zdjęcia celem odesłania do nauczyciela. Zdarzają się częste problemy z wydajnością serwerów".

Organizatorzy zbiórki są w kontakcie z dyrektorami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dyrektorami szkół. Organizacja zbiera informacje o potrzebach, aby dotrzeć do jak największej grupy potrzebujących dzieci.

Ufundujmy komputery potrzebującym uczniom - pokonajmy koronawirusa!

Towarzystwo postanowiło wesprzeć dzieci, które mają problemy z dostępem do tak potrzebnego teraz sprzętu elektronicznego.

"Problem wykluczenia cyfrowego dotyka wszystkie dzieci, nie tylko z rodzin najbiedniejszych, które nie posiadają komputera. W wielu rodzinach jest więcej niż jeden uczeń, ponadto niejednokrotnie rodzice również wykonują pracę zdalnie, co stwarza bardzo duże problemy w korzystaniu z komputera, jak również obciąża sieć internetową" - zauważyło towarzystwo. 

Jak zaapelowała organizacja - liczy się każda złotówka! - wpłacać pieniądze na ten cel można TUTAJ