Narodowe Czytanie 2020 - jaki utwór?
"Balladyna Juliusza Słowackiego będzie tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Zachęcamy biblioteki do zgłaszania udziału w tym wydarzeniu" - czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.
Polecany artykuł:
Narodowe czytanie
Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 r. przez Prezydenta RP. Wówczas akcję zainicjowała wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku wrócił Sienkiewicz i jego Quo vadis. Rok później Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
W 2018 r. w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a przez cały rok, Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowany zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu literatury patriotycznej.
W zeszłym roku czytane były polskie nowele. Przygotowano osiem utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Polecany artykuł:
Narodowe czytanie w przemyskiej bibliotece
Przemyska Biblioteka Publiczna także bierze udział w Narodowym Czytaniu. Poniżej fotografie archiwalne Przemyskiej Biblioteki Publicznej z Narodowego Czytania w 2019 (polskie nowele), 2018 (Przedwiośnie Stefana Żeromskiego) i 2016 (Quo Vadis Henryka Sienkiewicza)
Polecany artykuł:
Wydarzenia w bibliotekach w czasie pandemii - rekomendacje Biblioteki Narodowej
"Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji" - napisał w specjalnym liście z okazji Narodowego czytania prezydent Andrzej Duda.
Biblioteka Narodowa rekomenduje organizację wydarzeń na świeżym powietrzu. W przestrzeniach zamkniętych tylko w tych miejscowościach, w których nie ma przypadków zakażeń koronawirusem lub ich liczba spada. "Wciąż preferowane jest organizowanie wydarzeń w formie on-line" - czytamy w komunikacie Biblioteki Narodowej.